dcsimg

Nykštukinis baublys ( Lituano )

fornecido por wikipedia LT
Binomas Ixobrychus exilis
 src=
Nykštukinio baublio paplitimas

Nykštukinis baublys arba blyškusis baublys (lot. Ixobrychus exilis, angl. Least Bittern, vok. Amerikanische Zwergdommel) – garninių (Ardeidae) šeimos paukštis.

Paplitimas

Veisiasi centrinėje ir rytinėje JAV dalyse, o žiemoja Floridoje, Meksikoje ir Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Sistematika

Yra 5 porūšiai:

Išvaizda

Smulkiausias garninis paukštis: kūno ilgis 28 -36 cm, atstumas tarp sparnugalių 41 – 46 cm, o sveria 51 – 110 g.

Suaugusio patino nugara žvilganti, žalsvai juoda. Sparnai yra pilkai rudi, plasnojamosios plunksnos juosvos, apkraštuotos rudai. Uodega žalsvai juoda. Kūno apačia tamsiai geltona. Pilvas ir pauodegys yra balsvi. Pakaušis yra žalsvai juodas, galvos šonai ir kaklas rusvai raudoni. Smakras ir gerklė – balsvi. Kaklo priekis – tamsiai geltonas, išmargintas išilginiais, rusvais dryžiais. Snapas 4 cm ilgio, oranžinis. Rainelė gelsva. Tarp akių ir žiočių yra raudona oda. Kojos yra žalsvai geltoni, o pėdos geltonos.

Patelė panaši į patiną, bet pakaušis ir nugaros viršus yra tamsiai rudi. Kūno apačioje yra tamsūs dryžiai. Sparnai šviesesni.

Jauniklių pakaušis rusvas, nugara išmarginta dryžiais. Snapas rožinis ar gelsvas, snapo galiukas yra tamsus.


Biologija

Aptinkamas tankia augmenija apžėlusiuose gėlo ar sūraus vandens pelkynuose, nendrėmis apaugusiuose stovinčio vandens telkiniuose, mangrovėse. Baikštus. Pajutęs pavojų vertikaliai išsitempia, pakelia snapą į viršų, plunksnas priglaudžia prie kūno ir stovi nejudėdamas arba, vėjui judinant nendrių stiebus, juda kartu su nendrėmis. Būdamas rusvos spalvos nendrynuose jis beveik nepastebimas. Braido retai. Vaikšto laibais, ilgais kojų pirštais suimdamas kelis vandens augalų stiebus. Perskrisdamas trumpus atstumus kaklo neįtraukia, o kojos tabaluoja[2]. Skrisdamas ilgus atstumus įtraukia kaklą ir ištiesia kojas. Balsas – žemas „koo koo koo“.

Minta smulkia žuvimi, stambiais vabzdžiais, vėžiagyviais, varliagyviais, smulkiais graužikais ir smulkiomis gyvatėmis, kitų rūšių paukščių kiaušiniais ir jų jaunikliais. Grobio ieško stovėdamas ant nulenktų nendrių ir snapą nuolat kaišiodamas į vandenį[3].

Monogamai. Lizdą krauna patinas iš augalų stiebų. Virš lizdo iš aukštų vandens augalų supintas kupolas. Lizdas virš vandens, pritvirtintas prie augalų stiebų. Dėtyje 2 – 5 melsvai ar žalsvai balti kiaušiniai. Inkubacija 19 – 20 dienų. Peri abu tėvai. Atrytu skrandžio turiniu jauniklius maitina abu tėvai. Įsibrovėlius patinas gąsdina ištempdamas kūną ir taip atrodydamas didesnis. 6 dienų jaunikliai jau patys gali pasprukti nuo pavojaus[4]. Apsiplunksnuoja po 25 dienų. Per metus dvi vados.

Šaltiniai

  1. „Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos raudonasis sąrašas -Ixobrychus exilis“. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacija. anglų k.
  2. „Ixobrychus exilis“. Oiseaux. Nicole Bouglouan anglų k.
  3. „Ixobrychus exilis“. Audubon. Guide to North American Birds. anglų k.
  4. „Ixobrychus exilis“. Audubon. Guide to North American Birds. anglų k.

Nuorodos

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia LT

Nykštukinis baublys: Brief Summary ( Lituano )

fornecido por wikipedia LT
 src= Nykštukinio baublio paplitimas

Nykštukinis baublys arba blyškusis baublys (lot. Ixobrychus exilis, angl. Least Bittern, vok. Amerikanische Zwergdommel) – garninių (Ardeidae) šeimos paukštis.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia LT