dcsimg

Flaming karmazynowy ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL
 src= Ten artykuł dotyczy ptaka. Zobacz też: Kłótnia internetowa nazywana czasem "flaming" albo "flamewar". Commons Multimedia w Wikimedia Commons Wikisłownik Hasło w Wikisłowniku

Flaming karmazynowy[3], czerwonak, flaming, flaming amerykański, flaming karaibski, czerwonak różowy[4] (Phoenicopterus ruber) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny flamingów (Phoenicopteridae), zamieszkujący półwysep Jukatan, Antyle i Galapagos.

Do niedawna gatunek ten był dzielony na dwa podgatunki: Ph. ruber ruber i Ph. ruber roseus; jednak decyzjami europejskich komisji taksonomicznych (np. Knox et al. 2002[5]) drugi z nich uzyskał status oddzielnego gatunku - flaming różowy Phoenicopterus roseus.

 src=
Flamingi Phoenicopterus ruber
 src=
Czaszka
Cechy gatunku
Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ciało różowe, ciemniejsze niż u flaminga różowego Ph. roseus, jedynie skrzydła czerwone z czarnymi lotkami. Nogi i dziób różowe, koniec dzioba czarny. W porównaniu z innymi przedstawicielami rodziny dziób wygięty pod mniejszym kątem.
Wymiary średnie
  • Długość ciała ok. 120-125 cm
  • Rozpiętość skrzydeł ok. 140-155 cm
  • Masa ok. 2,1-4,1 kg
Biotop
Wody o różnym stopniu zasolenia: od słodkich przez słonawe po bardzo słone. Płytkie jeziora, laguny, delty rzek.
Gniazdo
Z mułu w formie ściętego stożka z zagłębieniem na szczycie. Tworzy kolonie (do niemal miliona par).
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w marcu - kwietniu jedno (rzadko dwa) jajo.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 27-31 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 10 dniach, lecz ich dziób jeszcze nie ma odpowiedniego kształtu do filtracji i są karmione przez rodziców. Usamodzielniają się po około 70 dniach. Pisklęta gromadzą się w żłobki. Dojrzałość płciową osiągają po 5-6 latach, a ubarwienie osobników dorosłych - w 3. roku życia.
Pożywienie
Zwierzęta i rośliny do 1 cm długości. Żerując brodzą i zanurzają głowę w ten sposób, że szczęka górna znajduje się pod dolną.

Przypisy

  1. Phoenicopterus ruber, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Phoenicopterus ruber. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Phoenicopteridae Bonaparte, 1831 - flamingi - Flamingos. W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 4 grudnia 2010].
  4. Albin Łącki: Wśród zwierząt – ptaki. Ponań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988, s. 44. ISBN 83-09-01320-5.
  5. Tomiałojć L., Stawarczyk T., 2003, Awifauna Polski. Rozmieszczenie, liczebność i zmiany, PTPP "pro Natura", Wrocław, ss. 107.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Flaming karmazynowy: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Flaming karmazynowy, czerwonak, flaming, flaming amerykański, flaming karaibski, czerwonak różowy (Phoenicopterus ruber) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny flamingów (Phoenicopteridae), zamieszkujący półwysep Jukatan, Antyle i Galapagos.

Do niedawna gatunek ten był dzielony na dwa podgatunki: Ph. ruber ruber i Ph. ruber roseus; jednak decyzjami europejskich komisji taksonomicznych (np. Knox et al. 2002) drugi z nich uzyskał status oddzielnego gatunku - flaming różowy Phoenicopterus roseus.

 src= Flamingi Phoenicopterus ruber  src= Czaszka Cechy gatunku Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ciało różowe, ciemniejsze niż u flaminga różowego Ph. roseus, jedynie skrzydła czerwone z czarnymi lotkami. Nogi i dziób różowe, koniec dzioba czarny. W porównaniu z innymi przedstawicielami rodziny dziób wygięty pod mniejszym kątem. Wymiary średnie Długość ciała ok. 120-125 cm Rozpiętość skrzydeł ok. 140-155 cm Masa ok. 2,1-4,1 kg Biotop Wody o różnym stopniu zasolenia: od słodkich przez słonawe po bardzo słone. Płytkie jeziora, laguny, delty rzek. Gniazdo Z mułu w formie ściętego stożka z zagłębieniem na szczycie. Tworzy kolonie (do niemal miliona par). Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w marcu - kwietniu jedno (rzadko dwa) jajo. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres około 27-31 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 10 dniach, lecz ich dziób jeszcze nie ma odpowiedniego kształtu do filtracji i są karmione przez rodziców. Usamodzielniają się po około 70 dniach. Pisklęta gromadzą się w żłobki. Dojrzałość płciową osiągają po 5-6 latach, a ubarwienie osobników dorosłych - w 3. roku życia. Pożywienie Zwierzęta i rośliny do 1 cm długości. Żerując brodzą i zanurzają głowę w ten sposób, że szczęka górna znajduje się pod dolną.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL