dcsimg

Description ( Inglês )

fornecido por Flora of Zimbabwe
Monoecious tree. Leaves paripinnate. Leaflets entire (in ours). Flowers 5-merous, unisexual in large much-branched panicles. Petals 5, adnate to the short cushion-shaped androgynophore. Stamens 5; 1-5 thread-like staminodes sometimes present. Ovary 5-locular. Fruit a pendulous thinly woody septifragal capsule opening from the apex by 5 valves. Seeds (in ours) winged at both ends.
licença
cc-by-nc
direitos autorais
Mark Hyde, Bart Wursten and Petra Ballings
citação bibliográfica
Hyde, M.A., Wursten, B.T. and Ballings, P. (2002-2014). Toona Flora of Zimbabwe website. Accessed 28 August 2014 at http://www.zimbabweflora.co.zw/speciesdata/genus.php?genus_id=812
autor
Mark Hyde
autor
Bart Wursten
autor
Petra Ballings
original
visite a fonte
site do parceiro
Flora of Zimbabwe

Toona ( Catalão; Valenciano )

fornecido por wikipedia CA

Toona és un gènere de plantes dins la família Meliaceae, són plantes natives des d'Afghanistan, sud d'Índia, est de Corea del Nord, Papua Nova Guinea i est d'Austràlia.[2] En textos antics aquest gènere s'incorporava al gènere Cedrela, però arctualment aquest gènere es restringeix a Amèrica.

Usos

Ornamental

Toona sinensis és l'espècie més tolerant al fred de les Meliaceae, és nativa de la Xina, els seus brots tendres xiangchun ((xinès)) es mengen com una verdura. A Europa de vegades es fa servir com planta ornamental.[3]

Fusta

T. ciliata és un important arbre forestal per la seva fusta i per a fer instruments musicals com les guitarres elèctriques.[4][5]


Algunes espècies

  • Toona calantas Merr. & Rolfe – kalantas, Philippine mahogany, Philippine cedar[6]
  • Toona ciliata M.Roem. (syn. T. australis) – Australian red cedar, Indian mahogany[7]
  • Toona sinensis (A.Juss.) M.Roem. – Chinese mahogany or Chinese toon
  • Toona sureni (Blume) Merr. (syn. T. febrifuga) – Suren, Indonesian mahogany[8]

Referències

 src= A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Toona Modifica l'enllaç a Wikidata  src= Podeu veure l'entrada corresponent a aquest tàxon, clade o naturalista dins el projecte Wikispecies.
  1. «Genus: Toona (Endl.) M. Roem.». Germplasm Resources Information Network, 17-09-1996. [Consulta: 21 abril 2011].
  2. Mabberley, David. Mabberley's Plant-Book. 3. Cambridge University Press, 2008, p. 863. ISBN 978-0-521-82071-4.
  3. Rushforth, K. Trees of Britain and Europe. Londres: HarperCollins, 1999.
  4. http://www.cites.org/eng/prog/mwg.php
  5. http://gaskellguitars.com/downloads/90.html
  6. ASEAN Tropical Plant Database. «Toona calantas Merr. & Rolfe». National Institute of Environmental Research, Republic of Korea. [Consulta: 12 desembre 2013].
  7. «Toona ciliata Roem.». India Biodiversity Portal. [Consulta: 12 desembre 2013].
  8. «GRIN Species Records of Toona». Germplasm Resources Information Network. [Consulta: 21 abril 2011].

Enllaços externs

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autors i editors de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CA

Toona: Brief Summary ( Catalão; Valenciano )

fornecido por wikipedia CA

Toona és un gènere de plantes dins la família Meliaceae, són plantes natives des d'Afghanistan, sud d'Índia, est de Corea del Nord, Papua Nova Guinea i est d'Austràlia. En textos antics aquest gènere s'incorporava al gènere Cedrela, però arctualment aquest gènere es restringeix a Amèrica.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autors i editors de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CA

Česnekovník ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ
 src=
Fotografie česnekovníku brvitého v australském pralese, pocházející z roku 1929

Česnekovník[1] (Toona) je rod rostlin z čeledi zederachovité (Meliaceae). Zahrnuje 5 druhů opadavých nebo poloopadavých stromů se zpeřenými střídavými listy a drobnými květy v bohatých květenstvích. Plodem je tobolka. Česnekovníky jsou rozšířeny zejména v Asii, v menší míře i v Austrálii. Česnekovníky poskytují kvalitní a vysoce ceněné dřevo, mají význam v lokální medicíně a jsou zdrojem barviv. Hospodářsky nejvýznamnější je česnekovník brvitý. V některých českých botanických zahradách a arboretech je vysazován česnekovník čínský. Rod Toona byl v minulosti spojován s příbuzným americkým rodem cedrela (Cedrela).

Popis

Česnekovníky jsou opadavé nebo poloopadavé stromy, dorůstající výšky až 50 metrů. Listy jsou střídavé, spirálně uspořádané, sudozpeřené nebo řidčeji lichozpeřené, zpravidla složené z více než 8 jařem celokrajných, zubatých nebo pilovitých lístků. Borka bývá šedohnědá, rozpukaná a někdy se odlupující v nepravidelných plátech. Vnitřní vrstva je růžová nebo červená. Květy jsou drobné, jednopohlavné s dobře zachovalými zbytky orgánů opačného pohlaví nebo výjimečně oboupohlavné, uspořádané v bohatě větvených, převislých thyrsech, jejichž délka často přesahuje jeden metr. Kalich je tvořený 5 (až 6) volnými nebo srostlými lístky. Koruna je bílá, smetanová nebo růžová, tvořená 5 (6) volnými plátky. Tyčinek je 5 (výjimečně 6) a jsou volné, vyrůstající z krátkého androgynoforu a někdy se střídající s 1 až 5 nitkovitými styminodii. Semeník obsahuje 5 přihrádek, v nichž je po 6 až 10 vajíčkách. Čnělka je v samičích květech krátká, zatímco sterilní pistilodium v samčích květech je dlouhé a tenké. Plodem je tence dřevnatá, přehrádkosečná (septifrágní) tobolka pukající 5 chlopněmi. Obsahuje mnoho křídlatých semen.[2]

Rozšíření

Rod česnekovník zahrnuje 5 druhů. Je rozšířen v Asii a Austrálii. Přirozený areál sahá od východního Pákistánu přes jižní Asii, Indočínu, Čínu, Indočínu, jihovýchodní Asii a Papuasii po východní Austrálii. Největší areál má česnekovník brvitý (T. hexandra). Toona calantas je endemit Filipín.[3] Česnekovníky rostou spíše v nižších nadmořských výškách s výjimkou česnekovníku čínského, který v Asii vystupuje i do montánních lesů. Na rozdíl od většiny ostatních zástupců čeledi zederachovité často obsazují světliny a okraje cest a rostou i v sekundárních lesích.[4]

Ekologické interakce

Česnekovníky jsou v Asii hostitelskými rostlinami housenek přástevníků Creatonotos transiens a Spilosoma obliqua a různých drobných druhů můr z čeledí píďalkovití, obalečovití, slimákovcovití aj. Ve větvích vrtají housenky drvopleně Zeuzera coffeae.[5] V tlejících kmenech česnekovníku brvitého se v severovýchodní Austrálii vyvíjejí larvy vzácného roháče Phalacrognathus muelleri. V minulosti se mělo za to, že larvy obývají převážně jen tento druh stromu, později však byly nalezeny i v tlejícím dřevě dalších druhů.[6] Dalším druhem, který se vyvíjí ve dřevě tohoto stromu, je tesařík Acalolepta mixta.[7] Na rubu listů česnekovníků bývají domatia v podobě trojúhelníkovitých kapsiček věnčených chlupy. Domatia jsou obývána symbiotickými roztoči.[2]

Taxonomie

V minulosti byl rod Toona někdy vřazován do neotropického rodu Cedrela. Podle výsledků fylogenetických studií jsou oba rody monofyletické a představují sesterské větve v rámci tribu Cedreleae čeledi Meliaceae. Jsou dobře vymezeny i na základě morfologických znaků.[8]

Zástupci

Význam

Česnekovníky jsou zdrojem kvalitního dřeva. Největší hospodářský význam má česnekovník brvitý, jehož dřevo je vysoce ceněno zejména v Indii a Austrálii. Je známo pod názvem spanish cedar nebo australian red cedar a má široké použití ve venkovních i vnitřních podmínkách. Slouží jako stavební dřevo, k výrobě lodí, luxusního nábytku i hudebních nástrojů, sportovního náčiní aj. Těží se také česnekovník čínský a Toona sureni, jejichž dřevo je obchodováno pod názvem surian.[9][2] Odvar z květů česnekovníku brvitého slouží v Indii k barvení hedvábí do žlutých a červených odstínů. Obsaženým pigmentem je ester krocetinu.[10] Některé druhy mají význam v asijské medicíně. Kůra česnekovníku brvitého a Toona sureni má silně svíravé účinky a používá se při léčbě průjmů, úplavice ap.[11][2] Listy česnekovníku čínského jsou v Číně a jihovýchodní Asii používány jako zelenina, v Indii jako krmivo pro dobytek. Česnekovník brvitý je v Indii často vysazován jako pouliční strom.

Česnekovník čínský je jediný druh čeledi zederachovité, který je možno pěstovat ve středoevropských podmínkách celoročně venku. Je vysazen v Průhonickém parku, Pražské botanické zahradě v Tróji a v Arboretu Žampach.[12] Zcela výjimečný je jeho kultivar 'Flamingo', jehož mladé olistění na jaře má růžovou barvu. Tento kultivar je vysazen např. v Dendrologické zahradě v Průhonicích. Bývá nabízen i v České republice, je však choulostivý a v zimě trpí namrzáním.

Přehled druhů a jejich rozšíření

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  2. a b c d PENG, Hua; EDMONDS, Jennifer M. Flora of China: Toona [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky)
  4. KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 10. Berlin: Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14396-0. (anglicky)
  5. HOSTS - a Database of the World's Lepidopteran Hostplants. [online]. London: Natural History Museum. Dostupné online. (anglicky)
  6. HANGAY, George; ZBOROWSKI, Paul. A guide to the beetles of Australia. [s.l.]: Csiro Publishing, 2010. (anglicky)
  7. SLIPINSKI, Adam; ESCALONA, Hermes E. Australian Cerambycidae. Vol. 1. [s.l.]: CSIRO Publishing, 2013. ISBN 978-1-486-30004-4. (anglicky)
  8. MUELLNER, Alexandra N.; PENNINGTON, Terence D.; CHASE, Mark W. Molecular phylogenetics of Neotropical Cedreleae (mahogany family, Meliaceae) based on nuclear and plastid DNA sequences reveal multiple origins of ‘‘Cedrela odorata”.. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2009, čís. 52.
  9. Tropical timbers [online]. ITTO. Dostupné online. (anglicky)
  10. SINGH, Har Bhajan; BHARATI, Kumar Avinash. Handbook of natural dyes and pigments. New Delhi: Woodhead Publishing, 2014. ISBN 978-93-80308-913. (anglicky)
  11. QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky)
  12. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online.

Externí odkazy

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Česnekovník: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ
 src= Fotografie česnekovníku brvitého v australském pralese, pocházející z roku 1929

Česnekovník (Toona) je rod rostlin z čeledi zederachovité (Meliaceae). Zahrnuje 5 druhů opadavých nebo poloopadavých stromů se zpeřenými střídavými listy a drobnými květy v bohatých květenstvích. Plodem je tobolka. Česnekovníky jsou rozšířeny zejména v Asii, v menší míře i v Austrálii. Česnekovníky poskytují kvalitní a vysoce ceněné dřevo, mají význam v lokální medicíně a jsou zdrojem barviv. Hospodářsky nejvýznamnější je česnekovník brvitý. V některých českých botanických zahradách a arboretech je vysazován česnekovník čínský. Rod Toona byl v minulosti spojován s příbuzným americkým rodem cedrela (Cedrela).

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Toona ( Alemão )

fornecido por wikipedia DE
 src=
Der Titel dieses Artikels ist mehrdeutig. Zur estnischen Schriftstellerin siehe Elin Toona.

Toona sind eine Pflanzengattung in der Familie der Mahagonigewächse (Meliaceae). Die vier oder fünf Arten sind von Afghanistan und östlichen Pakistan bis Indien und China bis Südostasien, Malesien, Neubritannien und östlichen Australien verbreitet.[1]

Beschreibung

 src=
Illustration aus A catalog of cultivated woody plants of the southeastern United States, 1994 von Toona ciliata
 src=
Blütenstand von Toona ciliata
 src=
Chinesischer Surenbaum (Toona sinensis)

Vegetative Merkmale

Toona-Arten wachsen als Bäume und erreichen Wuchshöhen von bis zu 50 Metern.[2]

Die wechselständig und spiralig an den Zweigen angeordneten Laubblätter sind in Blattstiel sowie Blattspreite gegliedert. Die gefiederte Blattspreite ist bis 120 Zentimeter lang. Die Blattrhachis ist oft rötlich und kahl oder weich behaart. Die Fiederblätter sind bei einer Länge von bis 22 Zentimetern sowie einer Breite von bis zu 5,6 Zentimetern schmal-lanzettlich bis linealisch-lanzettlich mit asymmetrischer Spreitenbasis und zugespitztem oberen Ende. Der Blattrand ist gesägt oder selten glatt.[2]

Generative Merkmale

Die Toona-Arten sind einhäusig getrenntgeschlechtig (monözisch). Am Ende der Zweige, also endständig, wird ein hängender, 30[3] bis zu 100[2] Zentimeter langer, rispiger Blütenstand gebildet. Die Blütenstandsachse ist weich oder zottig mit kurzen angedrückten oder ausgebreiteten, einfachen Trichomen behaart oder verkahlend.[2]

Die eingeschlechtigen Blüten sind fünfzählig mit doppelter Blütenhülle und relativ klein. Die fünf freien Kelchblätter sind außen kahl und am Rand bewimpert; sie bilden einen becherförmigen Blütenkelch. Die fünf freien, weißen oder schwachrosafarben getönten Blütenkronblätter sind außen kahl und am Rand nicht bewimpert. Das kahle Androgynophor enthält meist bis zu fünf Staminodien. Die kahlen Staubfäden sind bei männlichen Blüten 1,3 bis 1,8 Millimeter lang und bei weiblichen Blüten 1 bis 1,5 Millimeter lang. Der orangefarbene, kahle Diskus besitzt einen Durchmesser von 1 bis 1,5 Millimetern, ist gelappt und die Staubblätter entspringen unmittelbar dem Diskuslappen.[4] Fünf Fruchtblätter sind zu einem kahlen Fruchtknoten verwachsen. Je Fruchtknotenkammer sind bis zu sechs Samenanlagen enthalten.[2]

Die Kapselfrüchte enthalten mehrere Samen. Die Samen an einem sind Ende geflügelt.

Nutzung

Toona sinensis ist die kältetoleranteste Art der Familie. Sie kommt in China bis zu 40°N im Gebiet von Peking vor, wo die schlanken Zweige, "xiangchun" (chinesisch 香椿, Pinyin xiāngchūn), als Gemüse und für die Zubereitung von Medizin genutzt werden.[3]

 src=
Holz von Toona ciliata

Holz

Toona-Arten verfügen über Holz mit charakteristischen Eigenschaften, die ersten Proben hielt man für Holz einer Nadelbaumart. Toona ciliata ist ein wichtiger Holzlieferant. Ihr Hartholz wird zur Herstellung von Möbeln, Holzverkleidungen, im Schiffsbau und im Musikinstrumentenbau benutzt. Sitar, Rudra vina, Sarangi und verschiedene Trommeln werden traditionell aus ihrem Holz gefertigt. Aufgrund der Einfuhrbeschränkungen für andere Mahagoniarten gewann das Holz von Toona ciliata auch große Bedeutung beim Bau von E-Gitarren.[5]

Standortbedingungen

Toona-Arten gedeihen in Wäldern unterschiedlicher Entwicklung vom Primär-, Sekundär- bis gestörten Wald. Sie kommen von 0 bis 2900 Metern vor (Toona sinensis kommt in China und Malesien nur bis 2000 Meter vor). Toona calcicola kommt im nordöstlichen Thailand nur über Kalkstein (daher das Artepitheton) vor.[1]

Systematik und Verbreitung

Den Rang einer Gattung Toona (Endl.) M.Roem. hat sie 1846 durch Max Joseph Roemer in Familiarum Naturalium Regni Vegetabilis Synopses Monographicae, 1, Seite 131, 139 erhalten.[2]

Früher wurden diese Arten in die Gattung Cedrela eingeordnet, aber diese Gattung ist auf die neotropischen Arten beschränkt.

Die vier oder fünf Toona-Arten sind von Afghanistan und östlichen Pakistan bis Indien und China bis Südostasien, Malesien, Neubritannien und östlichen Australien verbreitet.[1] Toona ciliata ist in manchen Ländern wie Malawi eine invasive Pflanzenart.[1]

Es gibt vier oder fünf Arten in der Gattung Toona:[2]

  • Kalantas, Philippinischer Mahagoni, Philippinische Zeder (Toona calantas Merr. & Rolfe)[6]: Sie kommt auf den Philippinen vor.[7]
  • Toona calcicola Rueangr. et al.: Sie wurde 2015 erstbeschrieben und gedeiht nur über Kalkstein im nordöstlichen Thailand.[1]
  • Indischer Mahagoni, Australische Red Cedar (Toona ciliata M.Roem., Syn.: Toona australis)[8]: Er kommt in Asien und in Australien vor und ist in Afrika, Südamerika und auf Hawaii ein Neophyt.[7]
  • Chinesischer Surenbaum, Chinesischer Gemüsebaum, Chinesischer Mahagoni, Chinese toon (Toona sinensis (A.Juss.) M.Roem.): Er kommt in Pakistan, Indien, Bhutan, Nepal, Indonesien, Malaysia, Laos, Myanmar, Thailand und in China vor.[7]
  • Indonesischer Mahagoni, Suren (Toona sureni (Blume) Merr., Syn.: Toona febrifuga): Er kommt in Indien, Nepal, Bhutan, Laos, Myanmar, Thailand, Indonesien, Malaysia, China und in Papua-Neuguinea vor.[7]

Trivialnamen

Als englischsprachiger Trivialname ist redcedar bekannt[9] (auch: toon, tun)

Einzelnachweise

  1. a b c d e Michael Heads: Biogeography and ecology in a pantropical family, the Meliaceae. In: Gardens’ Bulletin Singapore, Volume 71, Suppl. 2, September 2019, S. 335–461. doi:10.26492/gbs71(suppl.2).2019-22 Volltext-PDF. Toona auf S. 370.
  2. a b c d e f g Hua Peng, Jennifer M. Edmonds: In: Wu Zheng-yi, Peter H. Raven, Deyuan Hong (Hrsg.): Flora of China, Volume 11 - Oxalidaceae through Aceraceae, Science Press und Missouri Botanical Garden Press, Beijing und St. Louis, 2008, ISBN 978-1-930723-73-3: Toona, S. 112-114 - textgleich online wie gedrucktes Werk.
  3. a b Keith Rushforth: Trees of Britain and Europe. Collins, 1999, ISBN 0-00-220013-9.
  4. Fukarek, Danert, Hanelt & al.: Urania-Pflanzenreich. Band 2, 1994, S. 367–368.
  5. CITES.
  6. ASEAN Tropical Plant Database: Toona calantas Merr. & Rolfe. National Institute of Environmental Research, Republic of Korea. Archiviert vom Original am 11. Dezember 2013.  src= Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis.@1@2Vorlage:Webachiv/IABot/211.114.21.20 Abgerufen am 12. Dezember 2013.
  7. a b c d Toona im Germplasm Resources Information Network (GRIN), USDA, ARS, National Genetic Resources Program. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. Abgerufen am 13. Juni 2017.
  8. Toona ciliata Roem.. India Biodiversity Portal. Abgerufen am 12. Dezember 2013.
  9. USDA-Datenblatt "Toona" - Natural Resources Conservation Service PLANTS Database. 11. Dezember 2015.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DE

Toona: Brief Summary ( Alemão )

fornecido por wikipedia DE
 src= Der Titel dieses Artikels ist mehrdeutig. Zur estnischen Schriftstellerin siehe Elin Toona.

Toona sind eine Pflanzengattung in der Familie der Mahagonigewächse (Meliaceae). Die vier oder fünf Arten sind von Afghanistan und östlichen Pakistan bis Indien und China bis Südostasien, Malesien, Neubritannien und östlichen Australien verbreitet.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DE

டோனா ( Tâmil )

fornecido por wikipedia emerging languages

டோடோனா, பொதுவாக ரெட்ஸ்சார்டர், டூன் (டூன் டன்) அல்லது டோனா என்றழைக்கப்படுகிறது, ஆப்கானிஸ்தானுக்கு தெற்கில் இருந்து இந்தியாவிற்கும், கிழக்கில் வட கொரியா, பப்புவா நியூ கினி மற்றும் கிழக்கு ஆஸ்திரேலியா ஆகியவற்றிற்கும் சொந்தமான மெஹிகேனி குடும்பம், பழங்கால நூல்களில், இனம் பொதுவாக சிட்ரெலாவின் தொடர்புடைய மரபணுவின் ஒரு பரந்த சுற்றுச்சூழலுக்குள் இணைக்கப்பட்டது, ஆனால் அந்த மரபணு இப்போது அமெரிக்காவிலிருந்து இனங்கள் வரையறுக்கப்பட்டுள்ளது.

பயன்கள்

 src=
Chinese Toon tree (Toona sinensis)

அலங்கார செடிகள்

டோனானா சினென்சிஸ் சீனாவில் சொந்தமான மெலிசியாவில் மிகவும் குளிரான சகிப்புத்தன்மை வாய்ந்த இனங்கள், பெய்ஜிங் பகுதியில் 40 ° N க்கு அப்பால் உள்ளது, அங்கு xiangchun (சீன: 椿椿椿 p p p p p p x x x x xngchūūū)), ஒரு பாரம்பரிய உள்ளூர் இலை காய்கறி. வடக்கு ஐரோப்பாவில் வெற்றிகரமாக வளர்க்கக்கூடிய குடும்பத்தின் ஒரே உறுப்பினர் இது, சில நேரங்களில் அது பூங்காக்கள் மற்றும் வழிவகைகளில் ஒரு அலங்கார மரமாக நடப்படுகிறது. சமீபத்தில் வரை, இது பரவலாக ஆங்கில பொதுப் பெயரைக் கொண்டிருந்தது, சீன மஹோகேனி (தாவரவியல் உறவைப் பிரதிபலிக்கிறது) இப்போது பயன்படுத்தப்படுகிறது (எ.கா. ருஷ்டோர்ட் 1999) .[2]

மரம்

டோனானா சிலிட்டா என்பது ஒரு முக்கிய மரம் மரம். இது தளபாடங்கள், அலங்கார குழு, கப்பல் கட்டுதல், மற்றும் சிதார், ருத்ர வீனா, மற்றும் டிரம்ஸ் போன்ற இசைக் கருவிகளைப் பயன்படுத்தும் ஒரு மதிப்புமிக்க கடினத்தை வழங்குகிறது. சமீபத்திய ஆண்டுகளில், பூர்வீக வளர்ச்சியடைந்த அமெரிக்க பெருங்கடலின் பயன்பாட்டின் காரணமாக, மின்சார கிதார் உற்பத்தியில் பொதுவான மாஹோகனி மாற்றீடுகளில் ஒன்றாக இது மாறியுள்ளது.

மருத்துவம் மற்றும் உணவு

சீன பாரம்பரிய மருத்துவத்தில் டோனானா சினென்சிஸ் பயன்படுத்தப்பட்டு, சீனாவில் (இலைகள் மற்றும் தளிர்கள்) காய்கறி சாப்பிடப்படுகிறது.

உயிரினங்களின்

பின்வரும் பட்டியலில் தாவர பட்டியலில் உள்ள இனங்கள் அடங்கும்:

  • தோனோ அஸ்டிராலிஸ் (எஃப். முல்.) தீங்குவிளைவிக்கும் டோனா காலண்டஸ் மெர். & ரோல்ஃப் - கலந்தாஸ், பிலிப்பினோ மஹோகனி, பிலிப்பீன் சிடார் டோனானா சிலிதா எம்.ரோம். (சி. டி. ஆஸ்டிரலிஸ்) - ஆஸ்திரேலிய சிவப்பு சிடார், இந்திய மஹோகனி டோனா ஃபார்கேசி ஏ செவ். டோனா சினென்சிஸ் (ஏ.ஜஸ்.) எம். ரோம். - சீன மஹோகனி அல்லது சீன டூன் டோனா சாரினி (ப்ளூம்) மெர். (சி.என். ஃபிஃபுரிகா) - சுரேன், இந்தோனேசிய மாஹோகணி, வியட்நாமிய மஹோகனி
  • [3]

References

  1. "Genus: Toona (Endl.) M. Roem.". Germplasm Resources Information Network (1996-09-17). பார்த்த நாள் 2011-04-21.
  2. Rushforth, K. (1999). Trees of Britain and Europe. London: HarperCollins.
  3. "GRIN Species Records of Toona". Germplasm Resources Information Network. பார்த்த நாள் 2011-04-21.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
விக்கிபீடியா ஆசிரியர்கள் மற்றும் ஆசிரியர்கள்
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia emerging languages

டோனா: Brief Summary ( Tâmil )

fornecido por wikipedia emerging languages

டோடோனா, பொதுவாக ரெட்ஸ்சார்டர், டூன் (டூன் டன்) அல்லது டோனா என்றழைக்கப்படுகிறது, ஆப்கானிஸ்தானுக்கு தெற்கில் இருந்து இந்தியாவிற்கும், கிழக்கில் வட கொரியா, பப்புவா நியூ கினி மற்றும் கிழக்கு ஆஸ்திரேலியா ஆகியவற்றிற்கும் சொந்தமான மெஹிகேனி குடும்பம், பழங்கால நூல்களில், இனம் பொதுவாக சிட்ரெலாவின் தொடர்புடைய மரபணுவின் ஒரு பரந்த சுற்றுச்சூழலுக்குள் இணைக்கப்பட்டது, ஆனால் அந்த மரபணு இப்போது அமெரிக்காவிலிருந்து இனங்கள் வரையறுக்கப்பட்டுள்ளது.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
விக்கிபீடியா ஆசிரியர்கள் மற்றும் ஆசிரியர்கள்
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia emerging languages

Toona ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Toona, commonly known as redcedar,[2] toon (also spelled tun) or toona, tooni (in India) is a genus in the mahogany family, Meliaceae, native from Afghanistan south to India, and east to North Korea, Papua New Guinea and eastern Australia.[3] In older texts, the genus was often incorporated within a wider circumscription of the related genus Cedrela, but that genus is now restricted to species from the Americas.

Uses

Chinese Toon tree (Toona sinensis)

Ornamental use

Toona sinensis is of interest as by far the most cold-tolerant species in the Meliaceae, native in China as far north as 40°N in the Beijing area, where its tender shoots, called xiangchun (Chinese: 香椿; pinyin: xiāngchūn), are a traditional local leaf vegetable. It is the only member of the family that can be cultivated successfully in northern Europe, where it is sometimes planted as an ornamental tree in parks and avenues. Until recently, it had no widespread English common name, though Chinese Mahogany (reflecting its botanical relationship) is now used (e.g. Rushforth 1999).[4]

Wood source

Toona ciliata is an important timber tree. It provides a valuable hardwood used for furniture, ornamental panelling, shipbuilding, and musical instruments like the sitar, rudra veena, and drums. Due to the restrictions in recent years on the use of natively-grown American mahogany,[5] it has become one of the common mahogany replacements in electric guitar manufacturing.

Medicinal and culinary uses

Toona sinensis is used in Chinese traditional medicine and eaten as a vegetable or sauce in China (leaves and shoots).

Species

The following include accepted species in the Plant List:

References

Wikimedia Commons has media related to Toona.
Wikispecies has information related to Toona.
  1. ^ "Genus: Toona (Endl.) M. Roem". Germplasm Resources Information Network. 1996-09-17. Archived from the original on 2012-10-11. Retrieved 2011-04-21.
  2. ^ USDA, NRCS (n.d.). "Toona". The PLANTS Database (plants.usda.gov). Greensboro, North Carolina: National Plant Data Team. Retrieved 11 December 2015.
  3. ^ Mabberley, David (2008). Mabberley's Plant-Book (3 ed.). Cambridge University Press. p. 863. ISBN 978-0-521-82071-4.
  4. ^ Rushforth, K. (1999). Trees of Britain and Europe. London: HarperCollins.
  5. ^ "Bigleaf mahogany | CITES".
  6. ^ ASEAN Tropical Plant Database. "Toona calantas Merr. & Rolfe". National Institute of Environmental Research, Republic of Korea. Archived from the original on December 11, 2013. Retrieved December 12, 2013.
  7. ^ "Toona ciliata Roem". India Biodiversity Portal. Retrieved December 12, 2013.
  8. ^ "Tropicos".
  9. ^ "GRIN Species Records of Toona". Germplasm Resources Information Network. Archived from the original on 2015-09-24. Retrieved 2011-04-21.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Toona: Brief Summary ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Toona, commonly known as redcedar, toon (also spelled tun) or toona, tooni (in India) is a genus in the mahogany family, Meliaceae, native from Afghanistan south to India, and east to North Korea, Papua New Guinea and eastern Australia. In older texts, the genus was often incorporated within a wider circumscription of the related genus Cedrela, but that genus is now restricted to species from the Americas.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Toona ( Espanhol; Castelhano )

fornecido por wikipedia ES
 src=
Toona sinensis

Toona es un género botánico con cinco especies de árboles pertenecientes a la familia Meliaceae.

Hábitat

Es nativo desde Afganistán sur de la India, y de este a Corea del Norte, Papúa Nueva Guinea y este de Australia.[2]

Taxonomía

El género fue descrito por (Endl.) M.Roem. y publicado en Familiarum Naturalium Regni Vegetabilis Synopses Monographicae 1: 131, 139. 1846.[3]

Etimología

Toona: nombre genérico que deriva del nombre vernáculo indio para la especie Toona ciliata.

Especies

Toona ciliata es importante por la madera de sus árboles, proporcionando una valiosa madera de frondosas utilizadas para muebles, paneles ornamentales, la construcción naval, etc.

Referencias

  1. USDA, ARS, National Genetic Resources Program. Germplasm Resources Information Network - (GRIN) [Base de Datos en Línea]. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. URL: http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/genus.pl?12192 Archivado el 11 de octubre de 2012 en Wayback Machine. (19 June 2014)
  2. «GRIN Taxonomy for Plants». Archivado desde el original el 5 de junio de 2011. Consultado el 15 de octubre de 2008.
  3. «Toona». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 30 de abril de 2015.

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores y editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ES

Toona: Brief Summary ( Espanhol; Castelhano )

fornecido por wikipedia ES
 src= Toona sinensis

Toona es un género botánico con cinco especies de árboles pertenecientes a la familia Meliaceae.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores y editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ES

Toonapuut ( Finlandês )

fornecido por wikipedia FI

Toonapuut (Toona) on kasvisuku, joka kuuluu mahonkikasvien (Meliaceae) heimoon. Sukuun kuuluu viisi lajia.[2]

Lajeja

Lähteet

  1. Räty, Ella (toim.): Viljelykasvien nimistö. Helsinki: Puutarhaliiton julkaisuja nro 363, 2012. ISBN 978-951-8942-92-7.
  2. The Plant List: Toona (englanniksi) Viitattu 11.10.2017.
  3. Kasvien suomenkieliset nimet
Tämä kasveihin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FI

Toonapuut: Brief Summary ( Finlandês )

fornecido por wikipedia FI

Toonapuut (Toona) on kasvisuku, joka kuuluu mahonkikasvien (Meliaceae) heimoon. Sukuun kuuluu viisi lajia.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FI

Toona ( Francês )

fornecido por wikipedia FR
 src=
Toona sinensis - Muséum de Toulouse

Toona est un genre de la famille des Meliaceae, proche du genre Cedrela, qui comprend cinq espèces d'arbres originaires de l'est de la Chine du sud de l'Inde, du sud-est de l'Asie et du nord de l'Australie.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Surian ( Indonésio )

fornecido por wikipedia ID
Untuk kegunaan lain, lihat Surian.
"Suren" beralih ke halaman ini. Untuk kegunaan lain, lihat Suren (disambiguasi).
 src=
Toona sinensis

Surian atau suren adalah beberapa jenis tumbuhan anggota marga Toona, suku Meliaceae. Tumbuhan ini dikenal sebagai penghasil kayu berkualitas baik. Di alam ia ditemukan mulai dari Afganistan terus ke timur hingga Australia dan Korea.[1]

Jenis-jenis yang biasa dikenal sebagai surian dalam perdagangan kayu adalah

Perbedaan antara mereka sulit diidentifikasi karena terdapat pula variasi di dalam spesies.[2]

Referensi

 src= Artikel bertopik tumbuhan ini adalah sebuah rintisan. Anda dapat membantu Wikipedia dengan mengembangkannya.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Penulis dan editor Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ID

Surian: Brief Summary ( Indonésio )

fornecido por wikipedia ID
Untuk kegunaan lain, lihat Surian. "Suren" beralih ke halaman ini. Untuk kegunaan lain, lihat Suren (disambiguasi).  src= Toona sinensis

Surian atau suren adalah beberapa jenis tumbuhan anggota marga Toona, suku Meliaceae. Tumbuhan ini dikenal sebagai penghasil kayu berkualitas baik. Di alam ia ditemukan mulai dari Afganistan terus ke timur hingga Australia dan Korea.

Jenis-jenis yang biasa dikenal sebagai surian dalam perdagangan kayu adalah

Toona calantas - kalantas Toona ciliata (syn. T. australis) - Australian Red Cedar Toona febrifuga - suren vietnam Toona sinensis - suren Toona sureni - suren

Perbedaan antara mereka sulit diidentifikasi karena terdapat pula variasi di dalam spesies.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Penulis dan editor Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ID

Toona ( Italiano )

fornecido por wikipedia IT

Toona (Endl.) M.Roem., 1846 è un genere di piante della famiglia Meliaceae.[1]

Tassonomia

Comprende le seguenti specie:[1]

Note

  1. ^ a b (EN) Toona, in The Plant List. URL consultato il 2 febbraio 2016.

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori e redattori di Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia IT

Toona: Brief Summary ( Italiano )

fornecido por wikipedia IT

Toona (Endl.) M.Roem., 1846 è un genere di piante della famiglia Meliaceae.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori e redattori di Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia IT

Indenis ( Lituano )

fornecido por wikipedia LT
 src=
Toona sinensis

Indenis (Toona) – melijinių (Meliaceae) šeimos visžalių ir lapus metančių medžių gentis, paplitusi nuo Afganistano pietų iki Indijos ir nuo Šiaurės Korėjos rytų iki Papua Naujoji Gvinėjos, bei rytų Australijos[1].

Rūšys

Gentį sudaro 5 rūšys[2]:

Išnašos

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia LT

Indenis: Brief Summary ( Lituano )

fornecido por wikipedia LT
 src= Toona sinensis

Indenis (Toona) – melijinių (Meliaceae) šeimos visžalių ir lapus metančių medžių gentis, paplitusi nuo Afganistano pietų iki Indijos ir nuo Šiaurės Korėjos rytų iki Papua Naujoji Gvinėjos, bei rytų Australijos.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia LT

Toona ( Norueguês )

fornecido por wikipedia NO


Toona er en slekt med trær i mahognifamilien (Meliaceae), som tilhører ordenen Sapindales.

De blir opptil 50 m høye og er helt eller delvis løvfellende. Barken er gråbrun og furete, innerbarken rosa og yteveden kremfarget. Bladene er spiralstilte og som regel likefinnete, men av og til ulikefinnete. Trærne er sambu med adskilte hann- og hunnblomster på samme tre. Blomstene er femtallige. Frukten er en kapsel med mange frø. Toona vokser i Øst-, Sør- og Sørøst-Asia og østlige Australia. Alle fem arter brukes i tømmerproduksjon og markedsføres som «mahogni». De er blitt sjeldne på grunn av overdreven hogst.

Disse trærne ble tidligere regnet til slekten Cedrela, som nå bare omfatter arter fra Amerika.

Litteratur

  • «Toona». Flora of China. Besøkt 22. februar 2016.

Eksterne lenker

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia forfattere og redaktører
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia NO

Toona: Brief Summary ( Norueguês )

fornecido por wikipedia NO


Toona er en slekt med trær i mahognifamilien (Meliaceae), som tilhører ordenen Sapindales.

De blir opptil 50 m høye og er helt eller delvis løvfellende. Barken er gråbrun og furete, innerbarken rosa og yteveden kremfarget. Bladene er spiralstilte og som regel likefinnete, men av og til ulikefinnete. Trærne er sambu med adskilte hann- og hunnblomster på samme tre. Blomstene er femtallige. Frukten er en kapsel med mange frø. Toona vokser i Øst-, Sør- og Sørøst-Asia og østlige Australia. Alle fem arter brukes i tømmerproduksjon og markedsføres som «mahogni». De er blitt sjeldne på grunn av overdreven hogst.

Disse trærne ble tidligere regnet til slekten Cedrela, som nå bare omfatter arter fra Amerika.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia forfattere og redaktører
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia NO

Toona ( Português )

fornecido por wikipedia PT
 src=
Toona sinensis - MHNT

Toona é um género botânico pertencente à família Meliaceae.[1]

Espécies

O cedro-australiano (Toona ciliata), cultivado no Brasil, pertencente à família Meliaceae, é uma espécie exótica no Brasil. Originário das regiões tropicais da Austrália adaptou-se muito bem no Brasil, onde encontrou excelentes condições para o seu desenvolvimento, principalmente no sul da Bahia e em toda a Região Sudeste. Sem dúvida, poderá ser cultivado para fornecimento de madeira de excelente qualidade.[1] Esta é uma espécie de crescimento rápido, muito produtiva, chegando atingir 8m de altura e 20 cm de diâmetro com três anos de idade, proporcionando assim um bom retorno financeiro em curto espaço de tempo, quando comparado aos cedros nativos e a outras essências florestais, inclusive o mogno (Swietenia macrophylla King). É excelente para serraria e indústria moveleira. Assemelha-se muito às espécies americanas do gênero Cedrela P.Br., tanto botanicamente quanto no que diz respeito ao seu uso. Contudo, o sucesso do seu cultivo está condicionado a vários fatores, como a fertilidade do solo, a escolha de sementes, o combate às formigas cortadeiras, etc.

Melhoria genética realizada em convenio com Universidade Federal de Lavras-MG, e introdução de plantio a partir de mudas de origem clonal vem fazendo a espécie ser plantada em dezenas de fazendas de SC, PR, SP, RJ. ES, BA, MS, MT,GO e TO

Referências externas:

 src=
bolacha com acabamento,para tora de sete anos de idade
 src=
corte de cedro plantado a partir de muda clonada, plantado no espirito santo; anéis mostram o bom indice de encernamento da espécie e adaptação ao país
 src=
cedros de origem seminal de oito anos de idade
 src=
cedro de origem clonal de quatro anos de idade
 src=
consorcio de plantio de cedro australiano, aos dois anos de idade, com cafe
 src=
viveiro de mudas clonais de cedro australiano
 src=
caminhão com toras de cedro australiano de oito anos plantados
 src=
caminhão com toras de cedro australiano de oito anos plantados
 src=
produção de Clones de cedro

http://www.theplantlist.org/tpl1.1/search?q=toona

Referências

  1. a b «pertencente à — World Flora Online». www.worldfloraonline.org. Consultado em 19 de agosto de 2020
 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Toona: Brief Summary ( Português )

fornecido por wikipedia PT
 src= Toona sinensis - MHNT

Toona é um género botânico pertencente à família Meliaceae.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Chi Hương xuân ( Vietnamita )

fornecido por wikipedia VI

Chi Hương xuân (tiếng Latinh: Toona) hay chi Hồng xuân, chi Lát khét là một chi thực vật thuộc họ Xoan, bản địa ở khu vực từ Afghanistan tới Ấn Độ về phía Nam, Bắc Triều Tiên về phía Đông, và Papua New Guinea cùng với Úc về phía Đông Nam.[2] Trong các tài liệu trước đây, chi Toona thường được xếp vào chi Cedrela, nhưng hiện nay chi đó chỉ giới hạn cho những loài ở châu Mỹ.

Các loài

  • Toona calantas Merr. & Rolfe – Kalantas, Dái ngựa Philippine
  • Toona ciliata M.Roem. đồng nghĩa T. australis – Hồng xuân (红椿), Tuyết tùng đỏ Úc, Dái ngựa Ấn Độ, Suren, Surian
  • Toona sinensis (A.Juss.) M.Roem. – Hương xuân (香椿)
  • Toona sureni (Blume) Merr. đồng nghĩa T. febrifuga (Blume) M.Roem.[3] – Lát khét, Mã nhằm, Mã nhầu, Trương vân, Xoan mộc, Xương mộc, Dái ngựa Việt Nam, Dái ngựa Indonesia, Suren [4]

Chú thích

  1. ^ “Genus: Toona (Endl.) M. Roem.”. Germplasm Resources Information Network. 17 tháng 9 năm 1996. Truy cập ngày 21 tháng 4 năm 2011.
  2. ^ Mabberley, David (2008). Mabberley's Plant-Book (ấn bản 3). Cambridge University Press. tr. 863. ISBN 978-0-521-82071-4.
  3. ^ Theplantlist.com
  4. ^ “GRIN Species Records of Toona. Germplasm Resources Information Network. Truy cập ngày 21 tháng 4 năm 2011.

Liên kết ngoài

 src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Chi Hương xuân  src= Wikispecies có thông tin sinh học về Chi Hương xuân
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia VI

Chi Hương xuân: Brief Summary ( Vietnamita )

fornecido por wikipedia VI

Chi Hương xuân (tiếng Latinh: Toona) hay chi Hồng xuân, chi Lát khét là một chi thực vật thuộc họ Xoan, bản địa ở khu vực từ Afghanistan tới Ấn Độ về phía Nam, Bắc Triều Tiên về phía Đông, và Papua New Guinea cùng với Úc về phía Đông Nam. Trong các tài liệu trước đây, chi Toona thường được xếp vào chi Cedrela, nhưng hiện nay chi đó chỉ giới hạn cho những loài ở châu Mỹ.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia VI

香椿屬 ( Chinês )

fornecido por wikipedia 中文维基百科

见本文

香椿屬学名Toona)是楝科下的一属,分布於亚洲大洋洲大部分地区。

分类

 src=
红椿 Toona ciliata

外部链接

 src= 维基共享资源中相关的多媒体资源:香椿屬  src= 维基物种中的分类信息:香椿屬 小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
维基百科作者和编辑
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia 中文维基百科

香椿屬: Brief Summary ( Chinês )

fornecido por wikipedia 中文维基百科

香椿屬(学名:Toona)是楝科下的一属,分布於亚洲大洋洲大部分地区。

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
维基百科作者和编辑
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia 中文维基百科