dcsimg

Asena ( Azerbaijano )

fornecido por wikipedia AZ

Asena (lat. Acaena) — gülçiçəklilər sırasının gülçiçəyikimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

Təbii yayılması

Botaniki təsviri

Növləri

Ekologiyası

Azərbaycanda yayılması

İstifadəsi

Ədəbiyyat

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia AZ

Asena: Brief Summary ( Azerbaijano )

fornecido por wikipedia AZ

Asena (lat. Acaena) — gülçiçəklilər sırasının gülçiçəyikimilər fəsiləsinə aid bitki cinsi.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Vikipediya müəllifləri və redaktorları
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia AZ

Acaena ( Catalão; Valenciano )

fornecido por wikipedia CA

Acaena és un gènere de plantes pertanyent a la família Rosaceae. Comprèn 100 espècies que es distribueixen per l'hemisferi sud, principalment a Nova Zelanda, Austràlia i a Sud-amèrica, unes poques espècies s'estenen a l'hemisferi nord, amb A. pinnatifida a Califòrnia i A. minsa a Hawaii.

Descripció botànica

Són herbes perennes i arbustos amb fulles alternes de 4-15 cm de longitud, pinnades o gairebé amb 7-21 fulles. Les flors es produeixen en inflorescències globoses d'1-2 cm de diàmetre, sense pètals. Els fruits són també densos globus amb moltes llavors.

Espècies

 src= A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Acaena Modifica l'enllaç a Wikidata
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autors i editors de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CA

Acaena: Brief Summary ( Catalão; Valenciano )

fornecido por wikipedia CA

Acaena és un gènere de plantes pertanyent a la família Rosaceae. Comprèn 100 espècies que es distribueixen per l'hemisferi sud, principalment a Nova Zelanda, Austràlia i a Sud-amèrica, unes poques espècies s'estenen a l'hemisferi nord, amb A. pinnatifida a Califòrnia i A. minsa a Hawaii.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autors i editors de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CA

Acéna ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ
Tento článek je o rodu rostlin. O staré plošné míře pojednává článek Akaina.
 src=
Acaena lucida na ilustraci z roku 1844

Acéna[1][2] (Acaena), česky též plazilka[3] nebo bedrnička,[4] je rod rostlin z čeledi růžovité. Jsou to nízké byliny a polokeře se zpeřenými listy a drobnými bezkorunnými květy v kulovitých nebo klasovitých květenstvích. Plodem je nažka obalená ostnitou češulí. Rod zahrnuje asi 56 druhů a je rozšířen zejména na jižní polokouli. Největší počet druhů se vyskytuje v jihoamerických Andách a na Novém Zélandu. Acény se občas pěstují jako půdopokryvné rostliny a alpínky. Některé druhy mají využití v lokální medicíně.

Popis

Acény jsou zpravidla nízké, vytrvalé, stálezelené, poléhavé nebo vystoupavé byliny. Báze stonku je často dřevnatějící. Některé druhy mají pod zemí oddenek, jiné dřevnatou hlízu (kaudex). Listy jsou střídavé, nepravidelně lichozpeřené (výjimečně téměř dlanitě stažené), složené z dřípeně pilovitých až dělených úkrojků. Palisty jsou vytrvalé, přirostlé k řapíku, případně chybějící. Květy jsou oboupohlavné, bezkorunné, nenápadné, nejčastěji čtyřčetné, uspořádané v úžlabních nebo vrcholových, kulovitých hlávkách či podlouhlých klasech. Tyčinek může být různý počet, od jedné až do 10, a bývají delší než kališní lístky. Semeník je obvykle jediný, nesoucí krátkou vrcholovou čnělku nesoucí členěnou bliznu. Plodem je nažka, která je celá obalená vytrvalou, zpravidla ostnitou češulí.[5][6][7]

Rozšíření

Rod acéna zahrnuje asi 56 druhů a je rozšířen zejména na jižní polokouli. Největší počet druhů (asi 30) roste v západních a jižních oblastech Jižní Ameriky. Pouze dva druhy odtud přesahují severněji: Acaena elongata do Mexika a Guatemaly a Acaena pinnatifida do Kalifornie. Severně od rovníku zasahují také některé kolumbijské a peruánské druhy. Na Havaji se vyskytovala endemická, dnes již vyhynulá Acaena exigua. Delším centrem rozšíření je Nový Zéland, odkud je známo 10 druhů, z toho 9 endemických. V Austrálii roste 6 druhů, jeden z nich přesahuje i na Novou Guineu. Některé druhy acén jsou endemity izolovaných ostrovů či souostroví: Acaena sarmentosa a A. stangii na souostroví Tristan da Cunha, A. minor na Ostrovech protinožců, A. masafuerana na Ostrovech Juana Fernándeze. V Africe se vyskytuje jediný druh, Acaena latebrosa, známý z jihoafrického Kapska.[8] V Andách rostou acény ve vysokohorských ekosystémech nad hranicí lesa, jako je páramo či puna.[9]

Ekologické interakce

Údaje o způsobu opylování květů acén nejsou zcela jednoznačné. Ve většině zdrojů se uvádí, že květy neobsahují nektar a jsou na rozdíl od převážné většiny jiných zástupců čeledi růžovité opylovány větrem,[10] některé zdroje však uvádějí opylování hmyzem.[11] Většina druhů má ostnité plody, které se přichycují na srsti zvířat a peří ptáků a jsou jimi roznášeny (epizoochorie) i na velké vzdálenosti.[12] Plody byly nalezeny i na peří buřňáků přilétajících na oceánské ostrovy.[13]

Invazivita

Acéna novozélandská je na Britských ostrovech obtížnou invazní rostlinou. Na ostrovy byla zavlečena na přelomu 19. a 20. století s ovčí vlnou z Nového Zélandu a v současnosti pokrývá značné rozlohy zejména na písčitých stanovištích při mořských pobřežích, kde vytlačuje původní vegetaci.[14][15] Za rizikovou rostlinu je považována také v Kalifornii a Oregonu.[16][7]

Taxonomie

Rod Acaena je v rámci čeledi Rosaceae řazen do podčeledi Rosoideae, tribu Agrimonieae a podtribu Sanguisorbinae. Ze známějších rodů je do tohoto tribu řazen např. rod Sanguisorba a středomořský rod Sarcopoterium. Podle výsledků fylogenetických studií jsou nejblíže příbuznými liniemi andské rody Polylepis a Tetraglochin.[17]

Zástupci

Význam a pěstování

 src=
Acéna drobnolistá

Acény jsou pěstovány jako skalničky a půdopokryvné rostliny. Lze je použít i jako náhradu trávníku zejména na sušších stanovištích a jako pokryv půdy v místech s výsadbou cibulovin. Většinou jsou stálezelené a vytvářejí nízké kobercovité porosty, které na podzim zdobí ježatá kulovitá plodenství. Mezi pěstované druhy náleží např. acéna drobnolistá (A. microphylla), acéna sivá (A. caesiiglauca), acéna stříbrná (A. argentea) a Acaena inermis. Vyžadují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu, na její složení však nejsou nijak náročné. Některé druhy snášejí i polostín. Dobře etablované rostliny jsou dosti odolné vůči suchu. Při kompozici výsadby je nutno počítat s jejich agresivní rozrůstavostí.[21][18][22][23] Acény se nejčastěji množí dělením trsů v jarním období. Lze je také řízkovat. Řízky se odebírají v pozdním létě a píchají přímo do květináčů do propustného substrátu. Je možné též množení výsevem, sběr semen je však obtížný a zdlouhavý.[24]

Některé druhy jsou využívány v lokální medicíně. Na Novém Zélandu zejména acéna husí (A. anserinifolia) a acéna novozélandská (A. novae-zelandiae), v Austrálii Acaena sanguisorbae, v Jižní Americe Acaena pinnatifida.[25] Domorodci na jižním ostrově Nového Zélandu používají listy Acaena sanguisorbae k přípravě čaje.[26]

Odkazy

Reference

  1. SLAVÍK, Bohumil (editor). Květena České republiky 4. Praha: Academia, 1995. ISBN 80-200-0384-3. (česky)
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)
  3. KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. (česky)
  4. Botany.cz [online]. Dostupné online. (česky)
  5. MCVAUGH, Rogers. Flora of Panama: Rosaceae. Annals of Missouri Botanical Garden. 1950, čís. 37.
  6. MACBRIDE, J. Francis. Flora of Peru. Rosaceae. Botany. 1938, čís. 13(3).
  7. a b MACMILLAN, Bryony. Flora of North America:Acaena [online]. Dostupné online. (anglicky)
  8. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky)
  9. SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton: Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946. (anglicky)
  10. GRAY, Leon. Flowering plants: A pictorial guide to the world's flora.. [s.l.]: Chartwell Books, 2015. ISBN 978-0785833062. (anglicky)
  11. HURYN, Vivian M. Butz. Use of native New Zealand plants by honey bees (Apis mellifera L.): A review.. New Zealand Journal of Botany. 1995, čís. 33. Dostupné online.
  12. STEENIS, C. (ed.). Flora Malesiana. Vol. 11 (2). Leiden, Niederlands: Foundation Flora Malesiana, 1993. ISBN 90-71236-19-6. (anglicky)
  13. VAN DER PIJL, Leendert. Principles of dispersal in higher plants. [s.l.]: Springer-Verlag, 1972. ISBN 978-3-642-96110-6. (anglicky)
  14. Pirri-pirri-bur [online]. Plant Life. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  15. Pirri-pirri burr (Acaena novae-zelandiae) [online]. GB non-native secretariat. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  16. Acaena novae-zelandiae Kirk. [online]. Calflora. Dostupné online. (anglicky)
  17. ERIKSSON, Torsten et al. The phylogeny of Rosoideae (Rosaceae) based on sequences of the Internal transcribed spacers (ITS) of nuclear ribosomal DNA and the trnL/F Region of chloroplast DNA. International Journal of Plant Sciences. 2003, čís. 164(2). Dostupné online.
  18. a b PILÁT, Albert. Atlas alpínek. Praha: Academia, 1973.
  19. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online.
  20. Dendrologie online [online]. Dostupné online.
  21. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 1. Praha: SZN, 1978. ISBN 07-082-78.
  22. MINEO, Baldassare. Rock garden plants. A color encyclopedia. Portland, Oregon: Timber Press, 1999. ISBN 0-88192-432-6. (anglicky)
  23. CARTER, Susan; BECKER, Carrie; LILLY, Bob. Perennials. The gardener's reference. Portland, Oregon: Timber Press, 2007. ISBN 978-0-88192-820-4. (anglicky)
  24. WALTER, Karel. Rozmnožování okrasných stromů a keřů. Praha: Brázda, 2001. ISBN 80-209-0268-6.
  25. QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky)
  26. HEDRICK, U.P. (ed.). Sturtevant's edible plants of the world. [s.l.]: [s.n.], 1919. (anglicky)

Externí odkazy

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Acéna: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ
Tento článek je o rodu rostlin. O staré plošné míře pojednává článek Akaina.  src= Acaena lucida na ilustraci z roku 1844

Acéna (Acaena), česky též plazilka nebo bedrnička, je rod rostlin z čeledi růžovité. Jsou to nízké byliny a polokeře se zpeřenými listy a drobnými bezkorunnými květy v kulovitých nebo klasovitých květenstvích. Plodem je nažka obalená ostnitou češulí. Rod zahrnuje asi 56 druhů a je rozšířen zejména na jižní polokouli. Největší počet druhů se vyskytuje v jihoamerických Andách a na Novém Zélandu. Acény se občas pěstují jako půdopokryvné rostliny a alpínky. Některé druhy mají využití v lokální medicíně.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Tornnød ( Dinamarquês )

fornecido por wikipedia DA

Tornnød (Acaena) er en stor slægt med mange arter, som især findes på den sydlige halvkugle. Det er stauder med en krybende vækstform. Bladene er uligefinnede med savtakket rand, og blomsterne er uanselige. Frugterne kan minde om Nellikerods: De er forsynet med krumme torne, som hægter sig fast i tøj, pels og fjerdragt. Her omtales kun de få arter, som dyrkes i Danmark.

Beskrevne arter


Andre arter
  • Acaena anserinifolia
  • Acaena echinata
  • Acaena elongata
  • Acaena eupatoria
  • Acaena exigua
  • Acaena lucida
  • Acaena macrostemon
  • Acaena myriophylla
  • Acaena novae-zelandiae
  • Acaena ovalifolia
  • Acaena ovina
  • Acaena pallida
  • Acaena pinnatifida
  • Acaena platyacantha


licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-forfattere og redaktører
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DA

Stachelnüsschen ( Alemão )

fornecido por wikipedia DE

Die Stachelnüsschen (Acaena) sind eine Pflanzengattung aus der Unterfamilie Rosoideae innerhalb der Familie der Rosengewächse (Rosaceae). Die etwa 55 bis 60 Arten sind überwiegend auf der Südhalbkugel verbreitet.

Beschreibung und Ökologie

Vegetative Merkmale

Acaena-Arten sind meist immergrüne, ausdauernde krautige Pflanzen oder selten Halbsträucher und erreichen Wuchshöhen von 0,2 bis 0,6 Metern. Die in grundständigen Rosetten oder wechselständig am Stängel verteilt angeordneten Laubblätter sind in Blattstiel und Blattspreite gegliedert. Die Blattspreite ist 4 bis 15 Zentimeter lang und unpaarig gefiedert. Die 7 bis 25 Fiederblättchen sind oft gelappt bis gezähnt und das Endfiederblättchen ist meist am größten. Die Blätter sind behaart. Die zwei Nebenblätter sind untereinander frei aber mit dem Blattstiel verwachsen.

Generative Merkmale

Der meist dichte Blütenstand ist bei einem Durchmesser von 1 bis 2 Zentimetern kugelförmig und besitzt Hochblätter. Die ungestielten, unscheinbaren, relativ kleinen, zwittrigen Blüten sind radiärsymmetrisch und vier- oder fünfzählig. Meist sind vier Kelchblätter vorhanden. Die Blüten enthalten keine Kronblätter (Petalen). Es sind zwei bis zehn Staubblätter vorhanden. Die Fruchtblätter sind frei. Die Fruchtstände sind meist auffällig, köpfchenförmig und oft stachelborstig. Dadurch können sich die Samen vieler Arten klettenartig in Fellen oder Gefieder festheften, und so über weite Strecken verbreitet werden. Pollen werden durch den Wind übertragen.

Verbreitung

Acaena-Arten sind vorwiegend auf der Südhalbkugel beheimatet, insbesondere in Südamerika, Neuseeland und Australien. Einige Arten kommen jedoch auch auf der Nordhalbkugel vor, wie etwa die auf Hawaii endemische Art Acaena exigua oder Acaena pinnatifida, die sowohl in Kalifornien als auch im südlichen Südamerika wächst.

Ökologische Problemarten

Einige Arten wurden, oft durch an Schafwolle angeheftete Samen, in Gebiete außerhalb ihrer Heimat verschleppt, und etablierten sich dort als Neophyten teils aggressiven Charakters. Acaena novae-zelandiae (auf Neuseeland als „Bidibib“ oder „Biddy-biddy“ bezeichnet; abgeleitet vom Maori-Namen „Piripiri“) hat sich in Großbritannien stark ausgebreitet und ist dort inzwischen häufig in Küstendünen zu finden, wo es die einheimische Vegetation verdrängt und sich überdies mit seinen stacheligen Früchten unangenehm an den Füßen der Badegäste bemerkbar macht.[1]

Taxonomie

Die Erstbeschreibung der Gattung Acaena wurde 1771 durch Carl von Linné veröffentlicht.[2] Die einzige dabei behandelte Art und damit die Typusart ist Acaena elongata. Die Beschreibung basierte auf einem Manuskript des spanischen Botanikers José Mutis. Linné gab Mexiko als Herkunftsland des zugrundeliegenden Aufsammlungsmaterials an, tatsächlich stammte dieses aber aus Kolumbien.[3] Ancistrum J.R.Forst. & G.Forst. ist ein Synonym.

Arten

Der deutsche Botaniker Georg Bitter hat in der letzten Gesamtrevision[4] der Gattung 110 Arten unterschieden. Seitdem sind zahlreiche der von ihm auf Artrang unterschiedenen Sippen als Synonyme zu anderen Arten gestellt worden, insbesondere zu Acaena magellanica. Die nachfolgende Artenliste beruht daher großteils auf neueren regionalen Artenlisten bzw. Gebietsfloren.

Galerie

Nutzung

Wegen ihrer teilweise dekorativen, bunten Fruchtstände und ihrer Eignung als raschwüchsige Bodendecker werden einige Arten kultiviert. Sie sind in Mitteleuropa allerdings nur teilweise winterhart.

Quellen

  • G. Bitter: Die Gattung Acaena. Vorstudien zu einer Monographie. (= Bibliotheca Botanica. 74). Stuttgart 1911. (online)
  • A. Marticorena: Revisión del género Acaena (Rosaceae) en Chile. In: Annals of the Missouri Botanical Garden. 93, 2006, S. 412–454. (online)
  • Amanda Spooner: Acaena. In: Western Australian Flora. 2008.

Einzelnachweise

  1. Informationen zur Acaena nova-zelandiae (englisch)
  2. C. Linnaeus: Mantissa Plantarum. Vol. 2, Stockholm 1771, S. 145, 200. (online)
  3. A. Marticorena: Revisión del género Acaena (Rosaceae) en Chile. 2006, S. 415. (online)
  4. G. Bitter: Die Gattung Acaena. Vorstudien zu einer Monographie. 1911. (online)
  5. Acaena. In: TROPICOS. Missouri Botanical Garden, St. Louis, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  6. a b c A. E. Orchard: Revision of the Acaena ovina A. Cunn. (Rosaceae) complex in Australia. In: Transactions of the Royal Society of South Australia. 93, 1969, S. 91–109.
  7. a b c Acaena. In: Electronic Flora of South Australia (eFloraSA). Government of Southern Australia, Department of Environment and Natural Resources, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  8. a b c d G. J. Harden, A. N. Rodd: Acaena. In: PlantNET: New South Wales Flora Online. The Royal Botanic Gardens and Domain Trust, Sydney, Australia, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  9. a b c d e W. M. Curtis, D. I. Morris: 33. Rosaceae. In: The Student’s Flora of Tasmania. Part 1. 2. Auflage. T. J. Hughes, Tasmania 1975, S. 169–178.
  10. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t A. Marticorena: Revisión del género Acaena (Rosaceae) en Chile. 2006. (online)
  11. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Rosaceae. (ZIP; 54 kB) (Nicht mehr online verfügbar.) In: Catálogo de las Plantas Vasculares de la República Argentina. II. Instituto de Botánica Darwinion, archiviert vom Original am 29. Juli 2007; abgerufen am 26. Oktober 2012.  src= Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis.@1@2Vorlage:Webachiv/IABot/www2.darwin.edu.ar
  12. a b c d e f g h i j k l m n B. H. Macmillan: Acaena L. In: C. J. Webb, W. R. Sykes, P. J. Garnock-Jones: Flora of New Zealand. Vol. IV: Naturalised Pteridophytes, Gymnosperms, Dicotyledons. Botany Division, D.S.I.R., Christchurch 1988, ISBN 0-477-02529-3. (online)@1@2Vorlage:Toter Link/floraseries.landcareresearch.co.nz (Seite nicht mehr abrufbar, Suche in Webarchiven)  src= Info: Der Link wurde automatisch als defekt markiert. Bitte prüfe den Link gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis.
  13. a b c d Acaena. In: Tropicos.org: Catalogue of the Vascular Plants of Ecuador. Missouri Botanical Garden, St. Louis, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  14. a b c d e Acaena. In: Tropicos.org: Peru Checklist. Missouri Botanical Garden, St. Louis, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  15. a b c d e f Acaena. In: Tropicos.org: Bolivia Checklist. Missouri Botanical Garden, St. Louis, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  16. a b Acaena. In: Tropicos.org: Flora Mesoamericana. Missouri Botanical Garden, St. Louis, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  17. a b Acaena. In: FloraBase – the Western Australian Flora. Department of Environment and Conservation, Western Australian Herbarium, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  18. a b B. H. Macmillan: Acaena juvenca and Acaena emittens (Rosaceae) – two new species from New Zealand. In: New Zealand Journal of Botany. 27, 1989, S. 109–117. doi:10.1080/0028825X.1989.10410149
  19. a b Acaena. (Nicht mehr online verfügbar.) In: Lista de Espécies da Flora do Brasil 2012. Jardim Botânico do Rio de Janeiro, ehemals im Original; abgerufen am 25. Oktober 2012.@1@2Vorlage:Toter Link/floradobrasil.jbrj.gov.br (Seite nicht mehr abrufbar, Suche in Webarchiven)  src= Info: Der Link wurde automatisch als defekt markiert. Bitte prüfe den Link gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis.
  20. W. L. Wagner, D. R. Herbst, S. H. Sohmer: 1. Acaena L. In: Manual of the flowering plants of Hawai'i. Vol. 2, University of Hawaii Press, Bishop Museum Press, Honolulu 1990, ISBN 0-8248-1152-6, S. 1102–1103.
  21. G. Bitter: Die Gattung Acaena. Vorstudien zu einer Monographie. 1911, S. 275–276. (online)
  22. Acaena latebrosa Aiton. In: African Plant Database. Conservatoire et Jardin botaniques de la Ville de Genève & South African National Biodiversity Institute, abgerufen am 26. Oktober 2012.
  23. a b A. E. Orchard: 39. Rosaceae. In: Flora of Australia. Vol. 50: Oceanic Islands 2. Australian Government Publishing Service (AGPS), Canberra 1993, ISBN 0-644-25875-6, S. 185–186. (online)
  24. B. H. Macmillan: Acaena pallida (Kirk) Allan (Rosaceae) in Tasmania and New South Wales, Australia. In: M. R. Banks, S. J. Smith, A. E. Orchard, G. Kantvilas (Hrsg.): Aspects of Tasmanian botany: a tribute to Winifred Curtis. Royal Society of Tasmania, Hobart 1991, S. 53–55. (PDF)
  25. B. Ertter: Acaena. In: J. C. Hickman (Hrsg.): The Jepson Manual. Higher Plants of California. University of California Press, Berkeley/ Los Angeles/ London 1993, ISBN 0-520-08255-9, S. 945–946. (online)
  26. a b B. H. Macmillan: Acaena rorida and Acaena tesca (Rosaceae) – two new species from New Zealand. In: New Zealand Journal of Botany. 29, 1991, S. 131–138. doi:10.1080/0028825X.1991.10416716
  27. G. Bitter: Die Gattung Acaena. Vorstudien zu einer Monographie. 1911, S. 276–278. (online)
  28. M. Kiehn, M. Jodl, G. Jakubowsky: Chromosome numbers of angiosperms from the Juan Fernández Islands, the Tristan da Cunha archipelago, and from mainland Chile. In: Pacific Science. 59, 2005, S. 453–460. (PDF)

Weblinks

 src=
– Sammlung von Bildern, Videos und Audiodateien
  • Acaena. In: Germplasm Resources Information Network (GRIN). United States Department of Agriculture (USDA), ARS, National Genetic Resources Program, National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland, abgerufen am 26. Oktober 2012.
 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DE

Stachelnüsschen: Brief Summary ( Alemão )

fornecido por wikipedia DE

Die Stachelnüsschen (Acaena) sind eine Pflanzengattung aus der Unterfamilie Rosoideae innerhalb der Familie der Rosengewächse (Rosaceae). Die etwa 55 bis 60 Arten sind überwiegend auf der Südhalbkugel verbreitet.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia DE

Acaena ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Acaena is a genus of about 60 species of mainly evergreen, creeping herbaceous perennial plants and subshrubs in the family Rosaceae, native mainly to the Southern Hemisphere, notably New Zealand, Australia and South America, but with a few species extending into the Northern Hemisphere, north to Hawaii (A. exigua) and California (A. pinnatifida).[2]

The leaves are alternate, 4–15 centimetres (1.6–5.9 in) long, and pinnate or nearly so, with 7–21 leaflets. The flowers are produced in a tight globose [inflorescence] 1–2 centimetres (0.39–0.79 in) in diameter, with no petals. The fruit is also a dense ball of many seeds; in many (but not all) species the seeds bear a barbed arrowhead point, the seedhead forming a burr which attaches itself to animal fur or feathers for dispersal.

Several Acaena species in New Zealand are known by the common name bidibid. The word is written variously bidi-bidi, biddy-biddy, biddi-biddi, biddi-bid and a number of other variations. These names are the English rendition of the original Māori name of piripiri.[3] The plant is also called the New Zealand burr. The species Acaena microphylla has gained the Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit.[4]

Etymology

The generic name Acaena is derived from the Greek "akaina" (thorn), referring to the spiny hypanthium.[5]

Species

As of 2020, Plants of the World Online accepted the following species:[6]

Invasive species

Some species have been introduced accidentally to other areas, attached to sheep's wool, and have become invasive species. Acaena novae-zelandiae, one of the bidibids from New Zealand, is the most commonly encountered species in the United Kingdom, where it is often abundant on coastal sand dunes, crowding out native vegetation and creating an often painful nuisance with the barbed burrs. In California, A. pallida, A. novae-zelandiae and A. anserinifolia are considered serious weeds.[7]

References

  1. ^ a b "genus Acaena". Germplasm Resources Information Network (GRIN) online database. Retrieved 30 March 2020.
  2. ^ RHS A-Z encyclopedia of garden plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. p. 1136. ISBN 1405332964.
  3. ^ Orsman, H. W. (1999). The Dictionary of New Zealand English. Auckland: Oxford University Press.
  4. ^ RHS Plant Selector Acaena microphylla AGM / RHS Gardening
  5. ^ Bryony Macmillan. "Rosaceae 26. Acaena". E-Flora (Flora of North America). Retrieved 2015-12-03.
  6. ^ "Acaena". Plants of the World Online. Royal Botanic Gardens, Kew. Retrieved 30 March 2020.
  7. ^ "Weeds Sorted by Pest Rating", CFDA.ca.gov

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Acaena: Brief Summary ( Inglês )

fornecido por wikipedia EN

Acaena is a genus of about 60 species of mainly evergreen, creeping herbaceous perennial plants and subshrubs in the family Rosaceae, native mainly to the Southern Hemisphere, notably New Zealand, Australia and South America, but with a few species extending into the Northern Hemisphere, north to Hawaii (A. exigua) and California (A. pinnatifida).

The leaves are alternate, 4–15 centimetres (1.6–5.9 in) long, and pinnate or nearly so, with 7–21 leaflets. The flowers are produced in a tight globose [inflorescence] 1–2 centimetres (0.39–0.79 in) in diameter, with no petals. The fruit is also a dense ball of many seeds; in many (but not all) species the seeds bear a barbed arrowhead point, the seedhead forming a burr which attaches itself to animal fur or feathers for dispersal.

Several Acaena species in New Zealand are known by the common name bidibid. The word is written variously bidi-bidi, biddy-biddy, biddi-biddi, biddi-bid and a number of other variations. These names are the English rendition of the original Māori name of piripiri. The plant is also called the New Zealand burr. The species Acaena microphylla has gained the Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia authors and editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia EN

Acaena ( Espanhol; Castelhano )

fornecido por wikipedia ES

Acaena es un género de plantas de la familia Rosaceae.[1]​ Comprende 19 especies que se distribuyen por el hemisferio sur, principalmente en Nueva Zelanda, Australia y en Sudamérica, unas pocas especies se extienden al hemisferio norte, con A. pinnatifida en California y A. exigua en Hawaii.

Descripción

Son hierbas perennes y subarbustos con hojas alternas de 4-15 cm de longitud, pinnadas o casi con 7-21 hojas. Las flores se producen en inflorescencias globosas de 1-2 cm de diámetro, sin pétalos. Los frutos son también densos globos con muchas semillas.

Taxonomía

Acaena fue descrita por Mutis ex L. y publicado en Mantissa Plantarum 2: 145, 200. 1771. Especie tipo: Acaena elongata L.[2]

Algunas especies

Referencias

  1. Acaena en PlantList/
  2. «Acaena». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 2 de octubre de 2014.
  3. a b c Colmeiro, Miguel: «Diccionario de los diversos nombres vulgares de muchas plantas usuales ó notables del antiguo y nuevo mundo», Madrid, 1871.

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores y editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ES

Acaena: Brief Summary ( Espanhol; Castelhano )

fornecido por wikipedia ES

Acaena es un género de plantas de la familia Rosaceae.​ Comprende 19 especies que se distribuyen por el hemisferio sur, principalmente en Nueva Zelanda, Australia y en Sudamérica, unas pocas especies se extienden al hemisferio norte, con A. pinnatifida en California y A. exigua en Hawaii.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores y editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia ES

Akeenat ( Finlandês )

fornecido por wikipedia FI

Akeenat (Acaena) on ruusukasvien heimoon (Rosaceae) kuuluva suku, joka käsittää noin sata lajia matalakasvuisia ja ainavihantia monivuotiskasveja. Niitä voidaan käyttää istutusalueilla maanpeittokasveina. Akeenat ovat kotoisin pääasiassa Uudesta-Seelannista ja Etelä-Amerikan viileistä osista, mutta myös Australiasta ja muista Tyynenmeren osista. [1]

Puutarhoissa kasvatettavat lajit ovat ohut- ja suikertavavartisia tai maavarrellisia ruohoja, jotka kasvattavat pienten parilehtisten lehtien mättäitä. Lehdykät ovat hammaslaitaisia. Kukat ovat vaatimattomia, vihertäviä tai purppuranruskeita ja sijaitsevat tiheissä mykerömäisissä tai tähkämäisissä kukinnoissa varsien päässä. Hedelmä on pieni ja siinä on koukkumaisia tarttumaelimiä, joiden avulla hedelmät tarttuvat pienestäkin hipaisusta vaatteisiin ja eläinten karvoihin. [1]

Lajeja

Lähteet

  • Botanica. The illustrated A-Z of over 10000 garden plants and how to cultivate them. Könemann, Cologne 1999. ISBN 3-8290-3068-1 (englanniksi)
  • Räty E. ja Alanko P. 2004: Viljelykasvien nimistö. Puutarhaliiton julkaisuja 328. ISBN 951-8942-57-9

Viitteet

  1. a b Botanica, s. 42
  2. Räty, Ella (toim.): Viljelykasvien nimistö. Puutarhaliiton julkaisuja nro 363. Helsinki 2012. ISBN 978-951-8942-92-7

Aiheesta muualla

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FI

Akeenat: Brief Summary ( Finlandês )

fornecido por wikipedia FI

Akeenat (Acaena) on ruusukasvien heimoon (Rosaceae) kuuluva suku, joka käsittää noin sata lajia matalakasvuisia ja ainavihantia monivuotiskasveja. Niitä voidaan käyttää istutusalueilla maanpeittokasveina. Akeenat ovat kotoisin pääasiassa Uudesta-Seelannista ja Etelä-Amerikan viileistä osista, mutta myös Australiasta ja muista Tyynenmeren osista.

Puutarhoissa kasvatettavat lajit ovat ohut- ja suikertavavartisia tai maavarrellisia ruohoja, jotka kasvattavat pienten parilehtisten lehtien mättäitä. Lehdykät ovat hammaslaitaisia. Kukat ovat vaatimattomia, vihertäviä tai purppuranruskeita ja sijaitsevat tiheissä mykerömäisissä tai tähkämäisissä kukinnoissa varsien päässä. Hedelmä on pieni ja siinä on koukkumaisia tarttumaelimiä, joiden avulla hedelmät tarttuvat pienestäkin hipaisusta vaatteisiin ja eläinten karvoihin.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FI

Acaena ( Francês )

fornecido por wikipedia FR
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Acaena: Brief Summary ( Francês )

fornecido por wikipedia FR

Acaena est un genre de plantes de la famille des Rosaceae.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia FR

Acaena ( Irlandês )

fornecido por wikipedia GA
Acaena Acaena novae-zelandiae duilliúr agus céimeanna torthúla éagsúla
Acaena novae-zelandiae duilliúr agus céimeanna torthúla éagsúla
Aicmiú eolaíoch Ríocht:Plantae
(neamhrangaithe)Eudicots
Ord:Rosales
Fine:Rosaceae
Fofhine:Rosoideae
Géineas:Acaena
L. Speiceas Féach ar an téacs.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Údair agus eagarthóirí Vicipéid
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia GA

Acena ( Croato )

fornecido por wikipedia hr Croatian

Acena (lat. Acaena), rod puzavih zeljastih trajnica i grmova porodice ružovki. Postoji 60 vrsta[1] raširenih poglavito po Novom Zelandu, Australiji i Južnoj Americi, ali mnogima status nije još razjašnjen, jesu li sinonimi, ili posebne vrste. Nekoliko vrsta je naturalizirano u Europi i drugdje.

Mnoge vrste imaju sjeme koje se hvata za krzno ili perje životinja, te se na taj način šire dalje.

Vrste

  1. Acaena agnipila Gand.
  2. Acaena alpina Poepp. ex Walp.
  3. Acaena anserinifolia (J.R.Forst. & G.Forst.) J.B.Armstr.
  4. Acaena × anserovina Orchard
  5. Acaena antarctica Hook.f.
  6. Acaena argentea Ruiz & Pav.
  7. Acaena boliviana Gand.
  8. Acaena buchananii Hook.f.
  9. Acaena caesiiglauca (Bitter) Bergmans
  10. Acaena caespitosa Gillies ex Hook. & Arn.
  11. Acaena confertissima Bitter
  12. Acaena cylindristachya Ruiz & Pav.
  13. Acaena dumicola B.H.Macmill.
  14. Acaena echinata Nees
  15. Acaena elongata L.
  16. Acaena emittens B.H.Macmill.
  17. Acaena eupatoria Cham. & Schltdl.
  18. Acaena exigua A.Gray
  19. Acaena fissistipula Bitter
  20. Acaena fuscescens Bitter
  21. Acaena glabra Buchanan
  22. Acaena inermis Hook.f.
  23. Acaena integerrima Gillies ex Hook. & Arn.
  24. Acaena juvenca B.H.Macmill.
  25. Acaena latebrosa W.T.Aiton
  26. Acaena leptacantha Phil.
  27. Acaena longiscapa Bitter
  28. Acaena lucida (Aiton) Vahl
  29. Acaena macrocephala Poepp.
  30. Acaena magellanica (Lam.) Vahl
  31. Acaena masafuerana Bitter
  32. Acaena microphylla Hook.f.
  33. Acaena minor (Hook.f.) Allan
  34. Acaena montana Hook.f.
  35. Acaena myriophylla Lindl.
  36. Acaena novae-zelandiae Kirk
  37. Acaena ovalifolia (Vahl) Ruiz & Pav.
  38. Acaena ovina A.Cunn.
  39. Acaena pallida (Kirk) Allan
  40. Acaena patagonica A.E.Martic.
  41. Acaena pinnatifida Ruiz & Pav.
  42. Acaena platyacantha Speg.
  43. Acaena poeppigiana Gay
  44. Acaena profundeincisa (Bitter) B.H.Macmill.
  45. Acaena pumila Vahl
  46. Acaena rorida B.H.Macmill.
  47. Acaena saccaticupula Bitter
  48. Acaena sarmentosa (Thouars) Carmich.
  49. Acaena sericea J.Jacq.
  50. Acaena splendens Hook. & Arn.
  51. Acaena stangii Christoph.
  52. Acaena stricta Griseb.
  53. Acaena subincisa Wedd.
  54. Acaena tenera Albov
  55. Acaena tesca B.H.Macmill.
  56. Acaena torilicarpa Bitter
  57. Acaena trifida Ruiz & Pav.
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Na Zajedničkom poslužitelju postoje datoteke vezane uz: Acena
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o: Acaena

Izvori

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori i urednici Wikipedije
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia hr Croatian

Acena: Brief Summary ( Croato )

fornecido por wikipedia hr Croatian

Acena (lat. Acaena), rod puzavih zeljastih trajnica i grmova porodice ružovki. Postoji 60 vrsta raširenih poglavito po Novom Zelandu, Australiji i Južnoj Americi, ali mnogima status nije još razjašnjen, jesu li sinonimi, ili posebne vrste. Nekoliko vrsta je naturalizirano u Europi i drugdje.

Mnoge vrste imaju sjeme koje se hvata za krzno ili perje životinja, te se na taj način šire dalje.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori i urednici Wikipedije
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia hr Croatian

Stekelnootje ( Neerlandês; Flamengo )

fornecido por wikipedia NL
 src=
Acaena anserinifolia
 src=
Acaena argentea
 src=
Acaena buchananii
 src=
Acaena hyronymi
 src=
Acaena magellanica
 src=
Acaena ovalifolia
 src=
Acaena pinnatifida
 src=
Acaena sericea

Stekelnootje (Acaena) is een geslacht van een honderdtal soorten vaste kruidachtige planten in de rozenfamilie (Rosaceae), dat voornamelijk voorkomt in het zuidelijk halfrond. In Europa worden soorten gecultiveerd als groenblijvende bodembedekkers.

Naamgeving

De geslachtsnaam Acaena is afkomstig van het Griekse woord akaina, dat doorn betekent en verwijst naar de stekels van de bloembodem.[1]

Verspreiding

Het geslacht komt vooral in het zuidelijk halfrond voor, met name in Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika. Soorten als Acaena exigua (Hawaï) en Acaena pinnatifida (Californië) komen ook in het noordelijk halfrond voor. Californië beschouwt de als zandminnende tuinplant geïmporteerde Acaena pallida als invasieve soort.

In Groot-Brittannië wordt Acaena novae-zelandiae als invasieve soort beschouwd. Deze met geïmporteerde schaapswol ingevoerde, stekelige plant woekert aan kusten en in duinen.

In heel Europa vindt men (verwilderde) cultivars, die met name zijn ontwikkeld voor de vraag naar (half)groenblijvende kruiden en heesters, die daarenboven weinig veeleisend zijn qua bodemsamenstelling en bewatering.

Beschrijving

Acaena is een geslacht van vaste zodevormende kruiden en halfstruiken met 4–15 cm lange, 7 tot 21 maal geveerde, gezaagde en vaak behaarde bladeren, verspreid langs kruipende, liggende stengels.

De kroonbladloze bloemen vormen een openstaande bol met een diameter van 1–2 cm.

De harde stekelige vruchten hebben vaak weerhaakjes waardoor ze makkelijk via de vacht van dieren (schapen) worden verspreid.

Botanische toepassing

Stekelnootje is een groenblijvende bodembedekker voor halfschaduw en volle zon die bloeit in juni, juli en augustus. Ook de rijpe vruchten zijn decoratief bijvoorbeeld in droogboeketten.

Acaena verkiest kalkrijke grond, doch is niet veeleisend en wordt zowel toegepast in perkjes als rotstuintjes (10 planten per m²). Hij verdraagt droogte en hitte maar dient beschermd/afgedekt bij strenge vorst.

Vermeerdering via afleggen, scheuren, stekken of zaaien.

Soorten

(selectie)

  • Acaena adscendens
  • Acaena agnipila
  • Acaena alpina
  • Acaena anserinifolia
  • Acaena antarctica
  • Acaena argentea
  • Acaena arvensis
  • Acaena boehmerioides
  • Acaena boliviana
  • Acaena buchananii
  • Acaena buchanii
  • Acaena caesiiglauca
  • Acaena caespitosa
  • Acaena ciliata
  • Acaena confertissima Bitter
  • Acaena cylindristachya
  • Acaena dumicola
  • Acaena echinata
  • Acaena elongata
  • Acaena emittens
  • Acaena eupatoria
  • Acaena exigua
  • Acaena fallax
  • Acaena fissistipula
  • Acaena glabra
  • Acaena hieronymi
  • Acaena hirsuta
  • Acaena hirsutula
  • Acaena hispida
  • Acaena indica
  • Acaena inermis
  • Acaena integerrima
  • Acaena juvenca
  • Acaena laevigata
  • Acaena latebrosa
  • Acaena leptacantha
  • Acaena longiscapa
  • Acaena lucida
  • Acaena macrocephala
  • Acaena macrostachya
  • Acaena macrostemon
  • Acaena magellanica
  • Acaena masafuerana
  • Acaena microphylla
  • Acaena minor
  • Acaena myriophylla
  • Acaena neomexicana
  • Acaena novae-zelandica
  • Acaena ostryaefolia
  • Acaena ovalifolia
  • Acaena ovina
  • Acaena pallida
  • Acaena patagonica
  • Acaena pinnata
  • Acaena pinnatifida
  • Acaena platyacantha
  • Acaena poeppigiana
  • Acaena poiretti
  • Acaena profundeincisa
  • Acaena pumila
  • Acaena pusilla
  • Acaena rhomboidea
  • Acaena rorida
  • Acaena saccaticupula
  • Acaena sanguisorbae
  • Acaena schiedeana
  • Acaena segetalis
  • Acaena sericea
  • Acaena setosa
  • Acaena splendens
  • Acaena stricta
  • Acaena subincisa
  • Acaena tenera
  • Acaena tesca
  • Acaena tetragonioides
  • Acaena torilicarpa
  • Acaena trifida
  • Acaena virginica
  • Acaena viridior
  • Acaena wilkesiana


Bronnen, noten en/of referenties
  1. Website: E-Flora (Flora of North America). Bryony Macmillan, Rosaceae 26. Acaena. Geraadpleegd op 2015-12-03.
Wikimedia Commons Zie de categorie Acaena van Wikimedia Commons voor mediabestanden over dit onderwerp.
Wikibooks Wikibooks heeft meer over dit onderwerp: Ecologisch tuinieren - Stekelnootje.
Wikispecies Wikispecies heeft een pagina over Acaena.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia NL

Stekelnootje: Brief Summary ( Neerlandês; Flamengo )

fornecido por wikipedia NL
 src= Acaena anserinifolia  src= Acaena argentea  src= Acaena buchananii  src= Acaena hyronymi  src= Acaena magellanica  src= Acaena ovalifolia  src= Acaena pinnatifida  src= Acaena sericea

Stekelnootje (Acaena) is een geslacht van een honderdtal soorten vaste kruidachtige planten in de rozenfamilie (Rosaceae), dat voornamelijk voorkomt in het zuidelijk halfrond. In Europa worden soorten gecultiveerd als groenblijvende bodembedekkers.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia NL

Acena ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Acena (Acaena) – rodzaj roślin należących do rodziny różowatych. Obejmuje od około 40[4] do około 100 gatunków[5]. Występują one na różnych kontynentach, głównie półkuli południowej. Szereg gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne[5]. Brak w tym rodzaju gatunków rodzimych dla flory Polski, niektóre gatunki znajdują się w kolekcjach ogrodów botanicznych, niektóre są uprawiane jako rośliny ozdobne, jako efemerofit występuje acena sina.

Rozmieszczenie geograficzne

Największe zróżnicowanie przedstawicieli tego rodzaju występuje we florze Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Południowej[5] (tylko w Chile około 25 gatunków[4]). Na południu przedstawiciele rodzaju spotykani są na Georgii Południowej[5], a na północy zasięg rodzaju sięga do Kalifornii i Hawajów (w obu miejscach pojedyncze gatunki[6]). W Afryce rośnie jeden gatunek tego rodzaju, poza tym przedstawiciele rodzaju rosną na archipelagu Tristan da Cunha, Juan Fernández, innych wyspach Pacyfiku oraz na Nowej Gwinei[5][4].

Morfologia

Pokrój
Rośliny wieloletnie, z pędami płożącymi się i w różnym stopniu drewniejącymi. Często tworzą gęste kobierce[5][7]. Osiągają do 30 cm wysokości[5].
Liście
Regularnie, nieparzysto pierzaste, z listkami licznymi, ząbkowanymi na brzegu. Blaszka liściowa często jest barwy sinej lub brązowej[5].
Kwiaty
Drobne, obupłciowe, zebrane po 80–100 w gęste główki i kłosy. Pozbawione są kieliszka i korony, okwiat składa się tylko z 3 lub 4 działek kielicha. Pręciki występują w liczbie od 1 do 10, najczęściej są dwa. Zalążnia dolna, składa się z pojedynczego lub dwóch owocolistków. Znamię jest piórkowate. Kwiaty są zielonkawe, ciemno czerwone lub brązowe. Hypancjum jest wklęsłe, w gardzieli ściśnięte, nagie lub owłosione w różnym stopniu, pokryte jest prostymi lub haczykowatymi kolcami[5].
Owoce
Jedno- lub dwunasienny orzeszek[7] (lub niełupka[5]) zamknięty w suchych hypancjum, wydłużającym się po zapłodnieniu. Owoc nierzadko jest oskrzydlony lub uzbrojony jest w 4 lub większą liczbę kolców[5].

Systematyka

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Rodzaj należący do podplemienia Sanguisorbinae, plemienia Sanguisorbeae, podrodziny Rosoideae, rodziny różowatych (Rosaceae Juss.), rzędu różowców, kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[8][1][3].

Pozycja systematyczna według systemu Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe (Rosidae Takht.), nadrząd Rosanae Takht., rząd różowce (Rosales Perleb), podrząd Rosineae Erchb., rodzina różowate (Rosaceae Juss.), rodzaj acena (Acaena Mutis ex L.)[9].

Wykaz gatunków[10][11][7]

Uprawa

Rośliny uprawiane są jako okrywowe. Z wiekiem tracą gesty pokrój. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale tolerują też półcień. Nie mają dużych wymagań glebowych, poza tym, że najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych. Rozmnażane są z nasion lub podział roślin na początku lata[7].

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-23].
  2. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-01-19].
  3. a b Acaena. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. [dostęp 2010-03-26].
  4. a b c Acaena. W: Estudios criticos sobre la flora de Chile [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2014-07-14].
  5. a b c d e f g h i j k Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Vol. 2. Perennials and annuals. London: Macmillan, 2011, s. 143. ISBN 0-333-74890-5.
  6. David J. Mabberley: The Plant-book: A Portable Dictionary of the Vascular Plants. Cambridge University Press, 2008, s. 4. ISBN 0-521-82071-5.
  7. a b c d Beata Grabowska, Tomasz Kubala: Encyklopedia bylin, tom I, A-J. Poznań: Zysk i S-ka, 2011, s. 28-29. ISBN 978-83-7506-845-0.
  8. D. Potter, T. Eriksson, R. C. Evans, S. Oh, J. E. E. Smedmark, D. R. Morgan, M. Kerr, K. R. Robertson, M. Arsenault, T. A. Dickinson, C. S. Campbell. Phylogeny and classification of Rosaceae. „Plant Systematics and Evolution”. 266, s. 5-43, 2007. DOI: 10.1007/s00606-007-0539-9.
  9. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Acaena (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-03-13].
  10. Acaena. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2014-07-14].
  11. Wiesław Gawryś: Słownik roślin zielnych łacińsko-polski. Kraków: Officina botanica, 2008, s. 13. (pol.)
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Acena: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Acena (Acaena) – rodzaj roślin należących do rodziny różowatych. Obejmuje od około 40 do około 100 gatunków. Występują one na różnych kontynentach, głównie półkuli południowej. Szereg gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Brak w tym rodzaju gatunków rodzimych dla flory Polski, niektóre gatunki znajdują się w kolekcjach ogrodów botanicznych, niektóre są uprawiane jako rośliny ozdobne, jako efemerofit występuje acena sina.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Acaena ( Português )

fornecido por wikipedia PT

Acaena é um género botânico pertencente à família Rosaceae.

A autoridade científica do género é Mutis ex Linnaeus, tendo sido descrito em Mantissa Plantarum 2: 145, 200. 1771. A espécie-tipo é Acaena elongata L.[1]

Espécies

O gênero contém pouco mais de cem espécies atualmente consideradas válidas.[2] A lista abaixo inclui algumas espécies selecionadas.

Referências

  1. «Acaena». www.tropicos.org (em inglês). Consultado em 15 de setembro de 2021
  2. «Acaena - species search». www.gbif.org (em inglês). Consultado em 15 de setembro de 2021

 title=
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Acaena: Brief Summary ( Português )

fornecido por wikipedia PT

Acaena é um género botânico pertencente à família Rosaceae.

A autoridade científica do género é Mutis ex Linnaeus, tendo sido descrito em Mantissa Plantarum 2: 145, 200. 1771. A espécie-tipo é Acaena elongata L.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autores e editores de Wikipedia
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia PT

Acaena ( Eslovaco )

fornecido por wikipedia SK

Acaena je rod dvojklíčnolistových rastlín z čeľade ružovité. Sú to trvalky alebo polokry s hustými farebnými listami. Ich kvety sú drobné, po opelení tvoria ozdobné súplodia.

Zdroj

  • Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vydanie. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 zv. (696 s.) ISBN 80-224-0554-X. číslo publikácie 3259. Kapitola A, s. 37.


Dahlia redoute.JPG Tento článok týkajúci sa botaniky je zatiaľ „výhonok“. Pomôž Wikipédii tým, že ho doplníš a rozšíriš.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori a editori Wikipédie
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SK

Acaena: Brief Summary ( Eslovaco )

fornecido por wikipedia SK

Acaena je rod dvojklíčnolistových rastlín z čeľade ružovité. Sú to trvalky alebo polokry s hustými farebnými listami. Ich kvety sú drobné, po opelení tvoria ozdobné súplodia.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autori a editori Wikipédie
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SK

Taggpimpinellssläktet ( Sueco )

fornecido por wikipedia SV

Taggpimpinellssläktet (Acaena) är ett växtsläkte i familjen rosväxter[1] med cirka 150 arter från den södra tempererade zonen, samt några få arter på Hawaii och i Kalifornien. Några arter odlas som trädgårdsväxter i Sverige.

Släktet innehåller fleråriga, städsegröna örter eller ris. Stjälkarna är vanligen krypande och rotar sig ofta vid noderna. Bladen är strödda, parbladiga. Plantorna är tvåkönade eller uppdelade i tvåkönade och honliga plantor. Blommorna kommer i ax eller i huvuden. Foderbladen är 3-6, kronblad saknas. Ståndarna är 2-7. Fruktämnena är 1-5 och sitter dolda i blombottnen, bara de fjäderlika pistillerna sticker ut. Frukten är en nöt.

Släktet är systematiskt svårt. Många arter är mycket mångformiga och svårbestämda. Dessutom korsar de sig lätt i odling.

Dottertaxa till Taggpimpineller, i alfabetisk ordning[1]

Källor

  1. ^ [a b] Roskov Y., Kunze T., Orrell T., Abucay L., Paglinawan L., Culham A., Bailly N., Kirk P., Bourgoin T., Baillargeon G., Decock W., De Wever A., Didžiulis V. (ed) (24 april 2014). ”Species 2000 & ITIS Catalogue of Life: 2014 Annual Checklist.”. Species 2000: Reading, UK. http://www.catalogueoflife.org/annual-checklist/2014/browse/tree/id/17240849. Läst 26 maj 2014.

Externa länkar

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia författare och redaktörer
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SV

Taggpimpinellssläktet: Brief Summary ( Sueco )

fornecido por wikipedia SV

Taggpimpinellssläktet (Acaena) är ett växtsläkte i familjen rosväxter med cirka 150 arter från den södra tempererade zonen, samt några få arter på Hawaii och i Kalifornien. Några arter odlas som trädgårdsväxter i Sverige.

Släktet innehåller fleråriga, städsegröna örter eller ris. Stjälkarna är vanligen krypande och rotar sig ofta vid noderna. Bladen är strödda, parbladiga. Plantorna är tvåkönade eller uppdelade i tvåkönade och honliga plantor. Blommorna kommer i ax eller i huvuden. Foderbladen är 3-6, kronblad saknas. Ståndarna är 2-7. Fruktämnena är 1-5 och sitter dolda i blombottnen, bara de fjäderlika pistillerna sticker ut. Frukten är en nöt.

Släktet är systematiskt svårt. Många arter är mycket mångformiga och svårbestämda. Dessutom korsar de sig lätt i odling.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia författare och redaktörer
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia SV

Acaena ( Vietnamita )

fornecido por wikipedia VI

Acaena là một chi thực vật có hoa trong họ Hoa hồng.[1]

Các loài

Loài xâm lấn

Một số loài được du nhập một cách tình cờ từ những khu vực khác, chúng dính trên lông cừu, và trở thành loài xâm lấn. Acaena novae-zelandiae, là một loài có mặt ở New Zealand, là loài thường gặp nhất ở vương quốc Anh, ở những nơi này chúng mọc rất nhiều ven bờ biển và trên các đụn cát, chúng lấn át thực vật bản địa và tạo ra những phiền toái do gai của chúng. Ở California, A. pallida, A. novae-zelandiaeA. anserinifolia được xếp vào nhóm cỏ dại có ảnh hưởng nghiêm trọng.[2]

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ “Acaena”. ThePlantList. Truy cập ngày 11 tháng 6 năm 2013.
  2. ^ "Weeds Sorted by Pest Rating", CFDA.ca.gov

Tham khảo

 src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Acaena  src= Wikispecies có thông tin sinh học về Acaena


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan đến phân họ Hoa hồng này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia VI

Acaena: Brief Summary ( Vietnamita )

fornecido por wikipedia VI

Acaena là một chi thực vật có hoa trong họ Hoa hồng.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia VI

Ацена ( Russo )

fornecido por wikipedia русскую Википедию
Не следует путать с аценами — классом органических соединений.
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Цветковые
Надпорядок: Rosanae
Порядок: Розоцветные
Семейство: Розовые
Подсемейство: Розановые
Подтриба: Sanguisorbinae
Род: Ацена
Международное научное название

Acaena Mutis ex L.

Синонимы
Виды Wikispecies-logo.svg
Систематика
на Викивидах
Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
ITIS 25086NCBI 137429EOL 29924GRIN g:27IPNI ???FW 264406

Ацена (лат. Acaena) — род растений семейства Розовые (Rosaceae)

Растения этого рода встречаются в Южном полушарии — в Австралии, Новой Зеландии, Южной Америке, и даже на субантарктических островах (Acaena magellanica). Несколько видов встречаются в Северном полушарии — на Гавайских островах и в Калифорнии.

Большей частью это вечнозелёные ползучие многолетние травянистые растения или полукустарники.

Виды

По информации базы данных The Plant List (2013), род включает 31 вид[2]:

Ещё некоторое количество видовых названий этого рода имеют в The Plant List (2013) статус unresolved name, то есть относительно этих названий нельзя однозначно сказать, следует ли их свести в синонимику других видов — либо их следует использовать как названия самостоятельных видов[2].

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
  2. 1 2 Acaena // The Plant List (2013). Version 1.1. (англ.) (Проверено 8 мая 2016)
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Авторы и редакторы Википедии

Ацена: Brief Summary ( Russo )

fornecido por wikipedia русскую Википедию

Ацена (лат. Acaena) — род растений семейства Розовые (Rosaceae)

Растения этого рода встречаются в Южном полушарии — в Австралии, Новой Зеландии, Южной Америке, и даже на субантарктических островах (Acaena magellanica). Несколько видов встречаются в Северном полушарии — на Гавайских островах и в Калифорнии.

Большей частью это вечнозелёные ползучие многолетние травянистые растения или полукустарники.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Авторы и редакторы Википедии