dcsimg

Dicerca lugubris ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Dicerca lugubrisgatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Chrysochroinae.

Gatunek ten został opisany w 1857 roku przez Johna Lawrence'a LeConte. Miejscem typowym jest Marquette nad Jeziorem Górnym[1].

Chrząszcz o umiarkowanie wypukłym ciele długości od 11,1 do 16,5 mm u samców i od 11,1 do 18 mm u samic. Ubarwienie ciała może być od mosiężonomiedzianego po czarne. Czułki ma o drugim członie znacznie krótszym od trzeciego. Głowę ma spłaszczoną, grubo punktowaną, z jedną wyniosłością poprzeczną na czole i dwoma podłużnymi na ciemieniu. Przedplecze ma rozszerzone krawędzie boczne. Pokrywy są krótko owłosione z nagimi, o wierzchołkach całobrzegich i wyraźnie wystających. Samce bez zęba na goleniach odnóży środkowej pary. Samice charakteryzuje trójzębność ostatniego z widocznych sternitów odwłoka[1].

Owad podawany z Manitoby, Terytoriów Północno-Zachodnich, Ontario, Quebecu i Saskatchewan w Kanadzie oraz Iowy, Michigan, Minnesoty i Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Roślina żywicielska larw pozostaje nieznana, jednak imago poławiano na sośnie Banksa[1].

Przypisy

  1. a b c Gayle H. Nelson. A revision of the genus Dicerca in North America (Coleoptera: Buprestidae). „Entomologische Arbeiten aus dem Museum Georg Frey”, 1975.
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Dicerca lugubris: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Dicerca lugubris – gatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Chrysochroinae.

Gatunek ten został opisany w 1857 roku przez Johna Lawrence'a LeConte. Miejscem typowym jest Marquette nad Jeziorem Górnym.

Chrząszcz o umiarkowanie wypukłym ciele długości od 11,1 do 16,5 mm u samców i od 11,1 do 18 mm u samic. Ubarwienie ciała może być od mosiężonomiedzianego po czarne. Czułki ma o drugim członie znacznie krótszym od trzeciego. Głowę ma spłaszczoną, grubo punktowaną, z jedną wyniosłością poprzeczną na czole i dwoma podłużnymi na ciemieniu. Przedplecze ma rozszerzone krawędzie boczne. Pokrywy są krótko owłosione z nagimi, o wierzchołkach całobrzegich i wyraźnie wystających. Samce bez zęba na goleniach odnóży środkowej pary. Samice charakteryzuje trójzębność ostatniego z widocznych sternitów odwłoka.

Owad podawany z Manitoby, Terytoriów Północno-Zachodnich, Ontario, Quebecu i Saskatchewan w Kanadzie oraz Iowy, Michigan, Minnesoty i Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Roślina żywicielska larw pozostaje nieznana, jednak imago poławiano na sośnie Banksa.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL