dcsimg

Heleomyza serrata ( Polish )

provided by wikipedia POL

Heleomyza serratagatunek muchówki z rodziny błotniszkowatych i podrodziny Heleomyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1758 roku przez Karola Linneusza jako Musca serrata[1].

Muchówka o ciele długości od 3 do 7 mm. Tułów jej cechuje się obecnością szczecinek na propleurach, kilku par szczecinek na przedpiersiu i co najwyżej jednym włoskiem na mezopleurach. Narządy rozrodcze samca odznaczają się szczątkowymi edytami, nierozszerzoną podstawą epandrium, oraz znacznie dłuższymi od epandrium i na całej długości równomiernie zakrzywionymi surstyli[2].

Owad znany z Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Rosji[1] (w tym północnego Kaukazu i Syberii), Kazachstanu oraz Ameryki Północnej[2].

 src=
Część narządów rozrodczych samca

Przypisy

  1. a b Heleomyza serrata. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-25].
  2. a b K.B. Gorodkov: Family Helomyzidae (Heleomyzidae). W: Keys to The Insects of The European Part of The USSR vol. V Diptera and Siphonaptera part II. G.J. Bei-Bienko, George C. Steyskal (red.). Leiden, New York, København, Koln: E.J. Brill, 1989.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Heleomyza serrata: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Heleomyza serrata – gatunek muchówki z rodziny błotniszkowatych i podrodziny Heleomyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1758 roku przez Karola Linneusza jako Musca serrata.

Muchówka o ciele długości od 3 do 7 mm. Tułów jej cechuje się obecnością szczecinek na propleurach, kilku par szczecinek na przedpiersiu i co najwyżej jednym włoskiem na mezopleurach. Narządy rozrodcze samca odznaczają się szczątkowymi edytami, nierozszerzoną podstawą epandrium, oraz znacznie dłuższymi od epandrium i na całej długości równomiernie zakrzywionymi surstyli.

Owad znany z Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Rosji (w tym północnego Kaukazu i Syberii), Kazachstanu oraz Ameryki Północnej.

 src= Część narządów rozrodczych samca
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL