Odętka (Physostegia L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jasnotowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego kilkanaście gatunków[2]. W Polsce nie rosną dziko przedstawiciele tego rodzaju. Gatunkiem typowym jest Physostegia virginiana (L.) Bentham[3]
Byliny kłączowe o wysokości 0,6-2 m. Tworzą kępy nierozgałęzionych pędów ze znajdującymi się na ich szczycie kłosami kwiatów. Liście wąskie, lancetowate, o długości 5-15 cm z ząbkowanymi brzegami. Kwiaty o kształcie od rurkowatego do dzwonkowatego, dwuwargowe, przy czym górna warga składa się z dwóch ząbków, dolna z trzech. Kwiaty dość drobne (zwykle poniżej 12 mm długości), w kolorze od białego poprzez różowy i purpurowy do lawendowego[2].
Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) Lindl., która jest jednym z kladów w obrębie rzędu jasnotowców (Lamiales) Bromhead z grupy astrowych spośród roślin okrytonasiennych[1].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa jasnotowe (Lamiidae Takht. ex Reveal), nadrząd Lamianae Takhtajan, rząd jasnotowce (Lamiales Bromhead), podrząd Lamiineae Bessey in C.K. Adams, rodzina jasnotowate (Lamiaceae Lindl.), rodzaj odętka (Phytostegia L.)[4].
Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne. W Polsce jest uprawiana zwykle odętka wirginijska, która jest całkowicie mrozoodporna.
Odętka (Physostegia L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jasnotowatych. Według niektórych ujęć taksonomicznych należy do niego kilkanaście gatunków. W Polsce nie rosną dziko przedstawiciele tego rodzaju. Gatunkiem typowym jest Physostegia virginiana (L.) Bentham