dcsimg

Phlox amoena ( Polish )

provided by wikipedia POL

Phlox amoenagatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w stanie naturalnym występuje na niewielkim obszarze USA. Jego zasięg ciągnie się od północnej Florydy po południową część stanu Kentucky i zachodnią część stanu Karolina Północna. Jest uprawiany w wielu krajach świata[3]. Łacińska nazwa amoena oznacza „przyjemny, wdzięczny”, stąd też niektórzy polscy ogrodnicy nadali mu polską nazwę – floks wdzięczny.

Morfologia

Niewielka roślina o wysokości 25-45 cm[3]. Ulistnienie naprzeciwległe, liście pojedyncze, lancetowate lub łopatkowate, kwiaty różowe, łodyga owłosiona. Charakterystyczną cechą Phloxa amoena, pozwalającą go odróżnić od innych, podobnych gatunków floksa, jest owłosienie kielicha[4]. W Polsce kwitnie w maju[5].

Zastosowanie

Od niedawna roślina ta jest przez ogrodników wprowadzana do uprawy jako ogrodowa roślina ozdobna. Nadaje się głównie do ogrodów skalnych. Oprócz typowej formy występuje kultywar 'Variegata' o liściach biało obrzeżonych[5].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-01].
  2. a b The Plant List. [dostęp 2012-05-28].
  3. a b Phlox: an exploration. [dostęp 2012-06-03].
  4. Phlox amoena. [dostęp 2012-06-03].
  5. a b Eugeniusz Radziul: Skalniaki. Warszawa: PWRiL, 2007. ISBN 978-83-09-01013-5.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Phlox amoena: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Phlox amoena – gatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie w stanie naturalnym występuje na niewielkim obszarze USA. Jego zasięg ciągnie się od północnej Florydy po południową część stanu Kentucky i zachodnią część stanu Karolina Północna. Jest uprawiany w wielu krajach świata. Łacińska nazwa amoena oznacza „przyjemny, wdzięczny”, stąd też niektórzy polscy ogrodnicy nadali mu polską nazwę – floks wdzięczny.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL