dcsimg

Omophron alluaudi ( Polish )

provided by wikipedia POL

Omophron (Phrator) alluaudigatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Omophroninae.

Gatunek ten został opisany w 1913 roku przez Dupuisa[1][2], po czym zsynonimizowany z O. vittulatum. W 2011 został z powrotem wyniesiony do rangi niezależnego gatunku przez Valainisa. W obrębie rodzaju Omophron należy do podrodzaju Phrator i grupy gatunków O. vittulatum[2].

Chrząszcz o ciele długości od 8,12 mm do 9,01 mm i szerokości od 5,24 mm do 5,38 mm, ubarwiony żółtawobrązowo z brązowymi znakami na przedpleczu i pokrywach oraz przyciemnionymi żuwaczkami. Zewnętrzna krawędź żuwaczek z klinowatym rozszerzeniem. Przedplecze z szerokim i głębokim wgłębieniem u nasady. Podłużno-owalne pokrywy mają dobrze odgraniczony wzór pozbawiony metalicznego połysku. Na każdej pokrywie po 15 rzędów[2].

Gatunek afrotropikalny, znany z Angoli, Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Kamerunu, Mali, Nigerii i Senegalu[2][1].

Przypisy

  1. a b A. Anichtchenko et al.: Omophron alluaudi. W: Carabidae of the World [on-line]. 2007-2015. [dostęp 2015-08-20].
  2. a b c d Uldis Valainis. Revision of the Omophron (Phrator) ‘vittulatum’ species group (Coleoptera: Carabidae). „Baltic J. Coleopterol.”. 11 (2), s. 117-126, 2011.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Omophron alluaudi: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Omophron (Phrator) alluaudi – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Omophroninae.

Gatunek ten został opisany w 1913 roku przez Dupuisa, po czym zsynonimizowany z O. vittulatum. W 2011 został z powrotem wyniesiony do rangi niezależnego gatunku przez Valainisa. W obrębie rodzaju Omophron należy do podrodzaju Phrator i grupy gatunków O. vittulatum.

Chrząszcz o ciele długości od 8,12 mm do 9,01 mm i szerokości od 5,24 mm do 5,38 mm, ubarwiony żółtawobrązowo z brązowymi znakami na przedpleczu i pokrywach oraz przyciemnionymi żuwaczkami. Zewnętrzna krawędź żuwaczek z klinowatym rozszerzeniem. Przedplecze z szerokim i głębokim wgłębieniem u nasady. Podłużno-owalne pokrywy mają dobrze odgraniczony wzór pozbawiony metalicznego połysku. Na każdej pokrywie po 15 rzędów.

Gatunek afrotropikalny, znany z Angoli, Republiki Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Kamerunu, Mali, Nigerii i Senegalu.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL