dcsimg

Koniklec velkokvětý ( tchèque )

fourni par wikipedia CZ

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje na loukách a svazích pahorků Eurasie. Je také oblíbenou skalničkou[2][3][4][5] (stejně jako další druhy koniklece).[6]

 src=
Koniklec velkokvětý, Netopýrky, kvetoucí a plodící trs

Popis

Celá rostlina, mimo vnitřní plochy květu, je pokrytá bělavými, nebo zpočátku i narezlými chloupky. Z holé země v březnu vyrůstají mezi loňskými rozpadajícími se suchými listy květy. Lodyha dorůstá v době květu dosahuje stěží 3–15 cm po odkvětu do vývinu plodenství doroste 13–40cm výšky. Koniklec je jednou z prvních, velkým fialovým květem velmi nápadných kvetoucích rostlin a proto bývá označován i jako posel jara, podobně jako třeba prvosenka jarní (Primula vernis), který „odemyká zem“. Pozorovatele upoutá kalich plný zlatožlutých tyčinek, stejně jako později vlasaté květenství se semeny které rozšiřuje vítr. Fialové květy zvonkovitého tvaru, jsou zpočátku vždy vzpřímené, později mohou být i převisající. Prašníky jsou fialové, okvětních lístků je šest. Typická pro koniklece je srostlá koruna listenů na stonku nedaleko pod květem. Plodem je nažka, přenášená na nové místo větrem (anemochorie). Čepel listu je dva až čtyřikrát peřenosečná, dělená na úkrojky listů. Pod zemí vytváří oddenek.

Z Olomoucka, Grygovských kopců, je popsána (přirozená) varieta „Moravica“ s užšími úkrojky listů a jsou popsány odchylky u rostlin na vápencích a hadcích.

Rozšíření

V ČR v kolinním, suprakolinním stupni, těžiště výskytu panonské termofytikum. Ve střední a jihovýchodní Evropě, části Ruska. V západní části střední Evropy, západní Evropě, Anglii a jižní Skandinávii je pak nahrazen příbuzným druhem koniklecem německým (Pulsatilla vulgaris).

Výslunné stepi, společenstva nízkých travin, loučky na mělké půdě, skalní stepi, travnaté suché okraje lesů, výjimečně světliny v lesích a keřovitých porostech, opuštěné vinice a ovocné sady.[7] Roste na mírně kyselých a mírně zásaditých půdách, často i vápencovitých podkladech, ale někdy i na hadcových podložích.Na hadcích a vápencích vytváří zvláštní formy. U nás roste tento koniklec pouze na Moravě. Některé lokality najdeme v okolí Brna: Netopýrky, Medlánecké kopce, Medlánecká skalka, Stránská skála, Obřanská stráň, Patočkova hora. Další místa výskytu jsou také blízko Krumvíře, nebo u Mikulova na Kočičí skále.[8] Největší lokalitou v Evropě je Kamenný vrch v městské části Brno-Nový Lískovec, kde roste až 55 tisíc trsů rostlin.[9] Mnoho menších nalezišť je v okolí Pavlovských vrchů a přímo na Pálavě. Zde se jejich výskyt prolíná s jinými druhy koniklece, takže mohou vznikat i mezidruhoví kříženci.

 src=
Koniklec velkokvětý, pohled na lokalitu Netopýrky

Ochrana

Koniklec patří na Seznam přísně chráněných druhů rostlin podle Bernské úmluvy a k jeho ochraně jsou zřizovány územní celky s nižší, nebo vyšší úrovní ochrany.[10] Dále patří mezi druhy chráněné evropskou legislativou (NATURA 2000)[2] V Česku je chráněný jako silně ohrožený druh. Pěstovat je povoleno jen rostliny z kultur získané povoleným způsobem.[11] Na lokalitách, kde není respektována jeho ochrana, vlivem lidské činnosti (zejména zemědělského znečištění) rychle mizí, a proto jej objevíme spíše už jen na zvláště chráněných územích, jako je například Národní park Podyjí, kde roste v oblasti Hamerské vrásy, nebo Přírodní park Třebíčsko.

Obsah látek

Toxické látky: jedovatý ranunkulin.

Jedovatost

Koniklec je vysoce jedovatý, a vytváří srdeční toxiny a oxytoxiny, zpomalující srdeční tep. Požití vede k snížení krevního tlaku, hypotenzi a komatu.[12]

Zajímavosti

  • Přesazování rostlin z přírody je nezákonné a zpravidla neúspěšné. Koniklec má lehce zranitelný dlouhý kořen. Semena však klíčí velice dobře. Sejí se hned po dozrání, rostliny kvetou většinou už ve třetím roce.[13] Sběr semen v přírodě také není povolen (chráněna jsou všechna vývojová stádia), musí pocházet z kultury získané povoleným způsobem.[11]
  • Aby semena vyklíčila, potřebují volný prostor a vadí jim hustý bylinný podrost a nálety dřevin.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pasque flower na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=195
  3. http://www.profi-bazar.cz/skalnicky_2.html
  4. http://www.vlcnov.cz/obcasnik/showpage.php?name=foto_priroda
  5. http://m.chumanova.sweb.cz/p/s/p1.htm
  6. http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/koniklec-/
  7. S.Hejný, B.Slavík:Květena ČR,nakladatelství Academia 1997
  8. Koniklec velkokvětý
  9. http://cestovani.idnes.cz/podivejte-se-na-svetovou-raritu-nejvic-koniklecu-kvete-za-panelaky-v-brne-1r7-/igcechy.asp?c=A090406_120850_igcechy_tom
  10. http://www.nature.cz/natura2000-design3/web_druhy.php?cast=1805&akce=karta&id=71
  11. a b Zákon o ochraně přírody a krajiny § 49
  12. Yarnell, E. and Abascal, K. (2001) Botanical Treatments for Depression: Part 2 - Herbal Corrections for Mood Imbalances
  13. http://www.botany.cz/cs/pulsatilla-grandis/

Externí odkazy

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia autoři a editory
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia CZ

Koniklec velkokvětý: Brief Summary ( tchèque )

fourni par wikipedia CZ

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje na loukách a svazích pahorků Eurasie. Je také oblíbenou skalničkou (stejně jako další druhy koniklece).

 src= Koniklec velkokvětý, Netopýrky, kvetoucí a plodící trs
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia autoři a editory
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia CZ

Große Kuhschelle ( allemand )

fourni par wikipedia DE
 src=
Große Kuhschellen auf einem unter Naturschutz stehenden Trockenrasen bei Dürnstein

Die Große Kuhschelle oder Große Küchenschelle oder Groß-Küchenschelle (Pulsatilla grandis) ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Kuhschellen (Pulsatilla) in der Familie der Hahnenfußgewächse (Ranunculaceae). Sie wird manchmal mit der Gewöhnlichen Kuhschelle und weiteren Sippen als Art zusammengefasst und dann als Unterart Pulsatilla vulgaris subsp. grandis geführt.

Beschreibung

Die Große Küchenschelle ist eine ausdauernde krautige Pflanze. In blühendem Zustand hat sie eine Wuchshöhe von 10 bis 15 (selten nur 5) Zentimetern, zur Fruchtreife 30 bis 40 (selten bis 50) Zentimeter. Ihre Grundblätter erscheinen im Unterschied zur Gewöhnlichen Kuhschelle erst gegen Ende der Blütezeit. Die Blätter sind doppelt (selten dreifach) gefiedert und bestehen aus 40 bis 90 breit-lineal-lanzettlichen, vier bis sieben (selten zwei bis zwölf) Millimeter breiten Abschnitten.

Die Blüte bleibt im Gegensatz zur ansonsten sehr ähnlichen Gewöhnlichen Küchenschelle (Pulsatilla vulgaris s. str.) auch bei trüb-kaltem Wetter aufrecht. Die Perigonblätter sind 35 bis 45 Millimeter lang. Blütezeit ist März bis April, selten schon im Februar. Die Bestäubung erfolgt durch Bienen und Hummeln.

Die Früchte sind flache, einsamige Nüsschen.

Die Chromosomenzahl beträgt 2n = 32.[1]

Verbreitung

Die Große Küchenschelle hat eine pannonisch-illyrische Verbreitung.

In Deutschland ist sie nur in Bayern und Thüringen heimisch und, da hier als Unterart von Pulsatilla vulgaris geführt, nach dem Bundesnaturschutzgesetz streng geschützt.[2] In Österreich kommt sie im pannonischen Raum in den Bundesländern Burgenland, Wien, Niederösterreich häufig bis zerstreut vor, jedoch sind die Fundorte selten. Sie gilt als gefährdet und steht unter Naturschutz.

Sie wächst auf kalkreichen Trockenrasen, in Rasensteppen und in Schwarz-Föhren-Wäldern. Sie kommt bis in die submontane Höhenstufe vor. In Mitteleuropa gedeiht sie in der Gesellschaft des Adonido-Brachypodietum und Pulsatillo-Caricetum humilis und ist überregional eine Charakterart der Ordnung Festucetalia valesiacae.[1]

Systematik

Die Große Kuhschelle wird teils als eigene Art Pulsatilla grandis, teils als Unterart der Gewöhnlichen Kuhschelle i. w. S. (Pulsatilla vulgaris s. lat.) geführt. Als Art führt sie die österreichische Exkursionsflora von 2008, als Unterart FloraWeb und Schmeil-Fitschen.

In Ober- und Niederösterreich bilden die beiden Sippen Übergangsformen.

Nutzung

Die Art wird selten als Zierpflanze für Staudenbeete und Steingärten sowie als Schnittblume genutzt. Bei der Sorte 'Budapest Variety' ist die ganze Pflanze goldgelb behaart.[3]

Belege

  • Manfred A. Fischer, Karl Oswald, Wolfgang Adler: Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. 3., verbesserte Auflage. Land Oberösterreich, Biologiezentrum der Oberösterreichischen Landesmuseen, Linz 2008, ISBN 978-3-85474-187-9.
  • Siegmund Seybold (Hrsg.): Schmeil-Fitschen interaktiv (CD-Rom), Quelle & Meyer, Wiebelsheim 2001/2002, ISBN 3-494-01327-6

Einzelnachweise

  1. a b Erich Oberdorfer: Pflanzensoziologische Exkursionsflora für Deutschland und angrenzende Gebiete. 8. Auflage. Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart 2001, ISBN 3-8001-3131-5. Seite 404.
  2. Datenbank des Bundesamtes für Naturschutz, abgerufen am 6. April 2008.
  3. Eckehart J. Jäger, Friedrich Ebel, Peter Hanelt, Gerd K. Müller (Hrsg.): Rothmaler - Exkursionsflora von Deutschland. Band 5: Krautige Zier- und Nutzpflanzen. Spektrum Akademischer Verlag, Berlin Heidelberg 2008, ISBN 978-3-8274-0918-8, S. 142.

Weblinks

 src=
– Album mit Bildern, Videos und Audiodateien
 title=
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia DE

Große Kuhschelle: Brief Summary ( allemand )

fourni par wikipedia DE
 src= Große Kuhschellen auf einem unter Naturschutz stehenden Trockenrasen bei Dürnstein

Die Große Kuhschelle oder Große Küchenschelle oder Groß-Küchenschelle (Pulsatilla grandis) ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Kuhschellen (Pulsatilla) in der Familie der Hahnenfußgewächse (Ranunculaceae). Sie wird manchmal mit der Gewöhnlichen Kuhschelle und weiteren Sippen als Art zusammengefasst und dann als Unterart Pulsatilla vulgaris subsp. grandis geführt.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia DE

Wjelika bimbawka ( bas-sorabe )

fourni par wikipedia emerging languages

Wjelika bimbawka (Pulsatilla grandis) jo rostlina ze swójźby górkacowych rostlinow (Ranunculaceae).

Wopis

Stojnišćo

Rozšyrjenje

Wužywanje

Nožki

  1. W internetowem słowniku: Kuhschelle

Žrědła

  • Aichele, D., Golte-Bechtle, M.: Was blüht denn da: Wildwachsende Blütenpflanzen Mitteleuropas. Kosmos Naturführer (1997)
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia authors and editors

Wjelika bimbawka: Brief Summary ( bas-sorabe )

fourni par wikipedia emerging languages

Wjelika bimbawka (Pulsatilla grandis) jo rostlina ze swójźby górkacowych rostlinow (Ranunculaceae).

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia authors and editors

Pulsatilla grandis ( anglais )

fourni par wikipedia EN

Pulsatilla grandis, the greater pasque flower, is a species of flowering plant in the genus Pulsatilla of the family Ranunculaceae. It is a perennial plant that grows on calcium-rich soil in dry grasslands, in rocky outcrops, and in pine and oak forests. It flowers from February to April, in the time of the Easter (which gives it its name), with intensively blue to violet flowers.[1] Its silk stalk is protected from the cold by velvety trichomes (hairs). Pulsatilla grandis is native to the countries of Central, Eastern and Southeastern Europe, and is particularly frequent in Hungary. In some of them, it is classed as threatened.

Slovenia

In Slovenia, Pulsatilla grandis (named velikonočnica, the Easter flower) is a rare and protected plant. It has four growing places in the country all of them are situated in the sub-Pannonian phytogeographical area in the northeastern part of Slovenia. The plant is the symbol of the Boč–Donatus Mountain Landscape Park. On a small rise near the Boč growing place, a stone sculpture of the flower, created by the sculptor Franc Tobias from Razvanje, has been put on display in the 2000s. Pulsatilla grandis is also depicted on the coat of arms of the Diocese of Celje.

References

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia authors and editors
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia EN

Pulsatilla grandis: Brief Summary ( anglais )

fourni par wikipedia EN

Pulsatilla grandis, the greater pasque flower, is a species of flowering plant in the genus Pulsatilla of the family Ranunculaceae. It is a perennial plant that grows on calcium-rich soil in dry grasslands, in rocky outcrops, and in pine and oak forests. It flowers from February to April, in the time of the Easter (which gives it its name), with intensively blue to violet flowers. Its silk stalk is protected from the cold by velvety trichomes (hairs). Pulsatilla grandis is native to the countries of Central, Eastern and Southeastern Europe, and is particularly frequent in Hungary. In some of them, it is classed as threatened.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia authors and editors
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia EN

Wulka bimbawka ( haut-sorabe )

fourni par wikipedia HSB

Wulka bimbawka (Pulsatilla grandis) je rostlina ze swójby maslenkowych rostlinow (Ranunculaceae).

Wopis

Stejnišćo

Rozšěrjenje

Wužiwanje

Nóžki

  1. W internetowym słowniku: Kuhschelle

Žórła

  • Aichele, D., Golte-Bechtle, M.: Was blüht denn da: Wildwachsende Blütenpflanzen Mitteleuropas. Kosmos Naturführer (1997)
  • Brankačk, Jurij: Wobrazowy słownik hornjoserbskich rostlinskich mjenow na CD ROM. Rěčny centrum WITAJ, wudaće za serbske šule. Budyšin 2005.
  • Kubát, K. (Hlavní editor): Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha (2002)
  • Lajnert, Jan: Rostlinske mjena. Serbske. Němske. Łaćanske. Rjadowane po přirodnym systemje. Volk und Wissen Volkseigener Verlag Berlin (1954)
  • Rězak, Filip: Němsko-serbski wšowědny słownik hornjołužiskeje rěče. Donnerhak, Budyšin (1920)
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia authors and editors
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia HSB

Wulka bimbawka: Brief Summary ( haut-sorabe )

fourni par wikipedia HSB

Wulka bimbawka (Pulsatilla grandis) je rostlina ze swójby maslenkowych rostlinow (Ranunculaceae).

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia authors and editors
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia HSB

Poniklec veľkokvetý ( slovaque )

fourni par wikipedia SK

Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis) je rastlina z čeľade iskerníkovité.

Je to pôvodný druh zo strednej a východnej Európy (Nemecko, Poľsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Ukrajina, ...).[1] Rastie na suchých a slnečných stanovištiach od nížin až podhorského vegetačného stupňa. Má výrazné modrokvitnúce zvonkovité kvety. V kvete (marec až apríl) dorastá do 25 cm.[3]

Na území Slovenska je chránený (zraniteľný druh[4])[3][5] – Patrí aj medzi druhy chránené Bernským dohovorom[6] a NATURA 2000.

Referencie

  1. a b Dostalova, A. & Király, G. 2011. Pulsatilla grandis. The IUCN Red List of Threatened Species 2011: e.T162014A5530433. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2011-1.RLTS.T162014A5530433.en. Prístup 26. január 2018.
  2. HOSKOVEC, Ladislav. PULSATILLA GRANDIS Wenderoth – koniklec velkokvětý / poniklec veľkokvetý [online]. botany.cz, 2007, [cit. 2018-01-26]. Dostupné online.
  3. a b poniklec veľkokvetý [online]. Štátna ochrana prírody SR. Dostupné online.
  4. Feráková et al. 2001
  5. Vyhláška MŽP SR č. 24/2003
  6. Príloha I Bernského dohovoru; Príloha rezolúcie Stáleho výboru Bernskej konvencie č. 6 (1998) - EMERALD

Iné projekty

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autori a editori Wikipédie
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia SK

Poniklec veľkokvetý: Brief Summary ( slovaque )

fourni par wikipedia SK

Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis) je rastlina z čeľade iskerníkovité.

Je to pôvodný druh zo strednej a východnej Európy (Nemecko, Poľsko, Česko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Ukrajina, ...). Rastie na suchých a slnečných stanovištiach od nížin až podhorského vegetačného stupňa. Má výrazné modrokvitnúce zvonkovité kvety. V kvete (marec až apríl) dorastá do 25 cm.

Na území Slovenska je chránený (zraniteľný druh) – Patrí aj medzi druhy chránené Bernským dohovorom a NATURA 2000.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autori a editori Wikipédie
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia SK

Сон великий ( ukrainien )

fourni par wikipedia UK
Pulsatilla grandis3388.JPG
Pulsatilla grandis, Pvažský Inovec, Slovensko (2006).jpg
Koniklec02.jpg
Зліва направо: бутони, квітка, плід

Див. також

Джерела

Unidentified Buttercup Closeup 1500px.jpg Це незавершена стаття про Жовтецеві.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Автори та редактори Вікіпедії
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia UK

Pulsatilla grandis ( vietnamien )

fourni par wikipedia VI

Pulsatilla grandis là một loài thực vật có hoa trong họ Mao lương. Loài này được Wend. miêu tả khoa học đầu tiên.[1]

Hình ảnh

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Pulsatilla grandis. Truy cập ngày 13 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết về chủ đề tông mao lương Anemoneae này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia VI

Pulsatilla grandis: Brief Summary ( vietnamien )

fourni par wikipedia VI

Pulsatilla grandis là một loài thực vật có hoa trong họ Mao lương. Loài này được Wend. miêu tả khoa học đầu tiên.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia VI

Прострел большой ( russe )

fourni par wikipedia русскую Википедию
 src=
Герб города Трнава

Прострел большой изображён на гербе чешского города Трнава (Чехия) (чешск.)русск., так как в окрестностях Трнавы имеется большая популяция этого растения.

Примечания

  1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Авторы и редакторы Википедии

Прострел большой: Brief Summary ( russe )

fourni par wikipedia русскую Википедию
 src= Герб города Трнава

Прострел большой изображён на гербе чешского города Трнава (Чехия) (чешск.)русск., так как в окрестностях Трнавы имеется большая популяция этого растения.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Авторы и редакторы Википедии