dcsimg

Abutilon indicum ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Abutilon indicum H.W.Li – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae Juss.). Występuje naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i wyspach Oceanu Indyjskiego, jednak obecnie rozprzestrzenił się jako chwast w całej strefie klimatu równikowego[3][4].

Rozmieszczenie geograficzne

Rośnie naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej (w Indonezji, Malezji, Tajlandii, Hongkongu, Chinach, na Tajwanie i Riukiu), w Australii (w stanie Queensland oraz na Terytorium Północnym), na Seszelach oraz Maskarenach. Współcześnie jest jednak szeroko rozprzestrzeniony jako chwast w całej strefie klimatu równikowego[3][4]. Został introdukowany między innymi w Indiach, na Sri Lance[5], Filipinach[6], Marianach Północnych (na wyspach Maug Islands, Rota, Saipan, Sarigan i Tinian), w Mikronezji (w stanie Yap), na Fidżi, Polinezji Francuskiej (na Tahiti, Îles Palliser, Rangiroa oraz Rurutu), wyspie Guam, Hawajach (na Oʻahu), japońskim archipelagu Ogasawara, Kiribati, (na wyspach Banaba, Kiritimati i Tarawa), Nauru, Palau (na wyspie Sonsorol), na należących do Stanów Zjednoczonych wyspach Baker i Jarvis, a także na Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego (na wyspie Diego Garcia)[3].

Morfologia

 src=
Kwiat
Pokrój
Półkrzew o wyprostowanym pokroju[3], rozgałęziony[6]. Dorasta do 1,25–2 m wysokości[5]. Pędy są aksamitnie owłosione[3].
Liście
Naprzemianległe. Mają półokrągło jajowato sercowaty[3] lub podłużny kształt[5]. Mierzą 5–12 cm długości i prawie tyle samo szerokości. Są zielone[6], gładkie[5] – pokryte miękkimi, bladymi włoskami. Blaszka liściowa jest grubo ząbkowana na brzegu i osadzona na długich ogonkach liściowych[3].
Kwiaty
Pojedyncze, rozwijają się w kątach pędów[3]. Mierzą 2,5 cm średnicy[5]. Otwierają się w godzinach wieczornych. Osadzone na szypułkach o długości 4–7 cm. Płatki mają pomarańczowo-żółtą barwę, odwrotnie deltoidalnie jajowaty kształt, mierzą 1 cm długości lub nieco więcej. Pręciki są owłosione[3].
Owoce
Kulistawe torebki do 1,5–2 cm średnicy[6], zbudowane z 11–20 promieniście ułożonych owocni. Są owłosione, brązowe po dojrzeniu (wyschnięciu). Zawierają zazwyczaj 3–5 nasion o nerkowatym kształcie i ciemnobrązowej barwie, jasno owłosionych[5].

Biologia i ekologia

W Oceanii występuje na siedliskach przekształconych przez człowieka, na niskich wysokościach. Na wyspie Guam rośnie wokół budynków oraz na wysypiskach[3]. W Indiach często rośnie obficie jako chwast na nieużytkach, na wysokości do 1200 m n.p.m.[5] Na Filipinach występuje w zaroślach oraz na nieużytkach w miastach oraz ich przedmieściach, na terenach nizinnych lub wyżynnych[6].

Zmienność

W obrębie tego gatunku oprócz podgatunku nominatywnego wyróżniono jeden podgatunek[2]:

  • Abutilon indicum subsp. albescens (Miq.) Borss.Waalk.

Ponadto w obrębie tego gatunku wyróżniono dwie odmiany[2]:

  • Abutilon indicum var. australiense Hochr. ex J.Britten – występuje endemicznie na wyspie Reunion[7]
  • Abutilon indicum var. guineense (Schumach.) K.M.Feng

Zastosowanie

Gatunek Abutilon indicum w Indiach ma zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnejAjurwedzie. W związku z tym jest uprawiany w wielu częściach Indii i krajów sąsiednich. Olej z korzeni jest używany jako lek do leczenia różnych schorzeń. Jednak właściwości lecznicze ma cała roślina. Ekstrakt w postaci wywaru lub proszku ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne, ściągające, przeczyszczające, przeciwbólowe i wykrztuśne. Jest często stosowany w leczeniu obrzęków stawów oraz w celu zmniejszenia bólu[5].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
  2. a b c d Abutilon indicum (L.) Sweet (ang.). The Plant List. [dostęp 24 października 2016].
  3. a b c d e f g h i j Abutilon indicum (ang.). Pacific Island Ecosystems at Risk (PIER). [dostęp 24 października 2016].
  4. a b Older version of Discover Life: Point Map of Abutilon indicum (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 24 października 2016].
  5. a b c d e f g h Abutilon indicum (ang.). 2006-2012, Spices and Medicinal Herbs. [dostęp 24 października 2016].
  6. a b c d e Malbas (ang.). Philippine Medicinal Plants. [dostęp 24 października 2016].
  7. Abutilon exstipulare (Cav.) G.Don (fr.). CIRAD 2008. [dostęp 24 października 2016].
licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL

Abutilon indicum: Brief Summary ( Polonês )

fornecido por wikipedia POL

Abutilon indicum H.W.Li – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae Juss.). Występuje naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i wyspach Oceanu Indyjskiego, jednak obecnie rozprzestrzenił się jako chwast w całej strefie klimatu równikowego.

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia POL