dcsimg

Aloe ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Aloe je rod jednoděložných rostlin z čeledi asfodelovité. Aloe jsou suchomilné, sukulentní rostliny. Je známo více než 500 druhů,[1] původně v subtropické Africe. Šťávy některých druhů se používá v lékařství. Jako okrasné se pěstují Aloe variegata a Aloe arborescens. Aloe perfoliata poskytuje z listů textilní surovinu - mauricijské konopí. Nejznámějším zástupcem je aloe pravá (Aloe vera).

Charakteristika

Většina druhů má růžici velkých, silných a masitých listů. Květy jsou trubkovité, jsou často žluté, oranžové, růžové nebo červené. Vyrůstají ze středu listové růžice, na vrcholu jsou rozvětvené a mají holý stonek. Liší se od sebe barvou listů, mohou být pruhované nebo tečkované. Některé aloe původem z Jižní Afriky je stromovitě rozvětvené.

Rod je domácí v Africe, rostou zejména na jihu, v horách, u pobřeží a na ostrovech včetně Sardinie, na Madagaskaru a Arabského poloostrova

Využití

Aloe jsou využívané zejména v léčitelství, nejčastěji využívaným druhem je Aloe pravá (aloe vera). Starověcí Řekové a Římané používali Aloe vera k léčbě ran. Nezpracovaná aloe, která obsahuje aloin se obvykle používá jako projímadlo, zatímco zpracovává šťáva obvykle významný aloin neobsahuje. 9. května 2002 organizace US Food and Drug Administration vydalo konečné pravidlo zakazující používání aloinu, pro použití do projímadel bez předpisu. Pitné šťávy z aloe neobsahují aloin.

Pryskyřice a drť z vnitřku listů se používá ke zmírnění kožních problémů (např. po spálení na slunci). V bylinné medicíně je šťáva z aloe pravé běžně používána vnitřně, ke zmírnění zažívacích potíží. Výtažky z aloe pravé se hojně využívají do nejrůznějších gelů, mastí a jiných léčiv.
Existuje možnost inhibice nádorového růstu, která pochází ze studií na zvířatech, ale nebylo prokázáno, zda má aloe stejné účinky na lidi. Studie na zvířatech také ukázaly, že extrakty z Aloe mají významný antihyperglykemický účinek, a mohou být užitečné při léčbě diabetes mellitus typu II [2].

Druhy

Existuje víc než 500 druhů zařazených do tohoto rodu a ještě více nevyřešených druhů, poddruhů, odrůd a hybridů. Zde je většina z uznávaných druhů:

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aloe na anglické Wikipedii.

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id62377/
  2. Choi HC, Kim SJ; Son KY; Oh BJ; Cho BL. Metabolic effects of aloe vera gel complex in obese prediabetes and early non-treated diabetic patients: randomized controlled trial. Nutrition. 2013 Sep. 2013, s. 1110-4 (česky:Metabolické účinky komplexu aloe vera gelu u obézních pacientů s prediabetem a časným neléčeným diabetem: randomizovaná kontrolovaná studie). Dostupné online [cit. 6 June 2013]. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ

Aloe: Brief Summary ( Checo )

fornecido por wikipedia CZ

Aloe je rod jednoděložných rostlin z čeledi asfodelovité. Aloe jsou suchomilné, sukulentní rostliny. Je známo více než 500 druhů, původně v subtropické Africe. Šťávy některých druhů se používá v lékařství. Jako okrasné se pěstují Aloe variegata a Aloe arborescens. Aloe perfoliata poskytuje z listů textilní surovinu - mauricijské konopí. Nejznámějším zástupcem je aloe pravá (Aloe vera).

licença
cc-by-sa-3.0
direitos autorais
Wikipedia autoři a editory
original
visite a fonte
site do parceiro
wikipedia CZ