dcsimg

Hořec panonský ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Hořec panonský (Gentiana pannonica) je druh vzácně se vyskytující středně vysoké rostliny s modrofialovými květy, lze ji u nás spatřit převážně jen v chráněných územích Šumavy.

Rozšíření

Osídluje výhradně horské až vysokohorské biotopy, které musí splňovat mnohé specifické faktory. Pochází z Alp v jejíchž prostoru se vyskytuje dodnes, roste ve Švýcarsku, Německu, Rakousku, Itálii a Slovinsku. Mimo to ještě i v České republice na Šumavě; ojediněle se vyskytuje i v Krkonoších a Hrubém Jeseníku, kde byl vysazen uměle. Neúspěšně byl vysazen i na Králickém Sněžníku.[2]

Na Šumavu se hořec panonský, glaciální relikt, dostal počátkem holocénu (asi před 10 000 tis. léty), koncem poslední doby ledové, kdy odlesněné území dovolovalo této světlomilné rostlině úspěšnou migraci z Alp. Následné nové přírodní podmínky, vznik zapojeného lesa, vyhradily hořci panonskému pro přežití jen kotle ledovcových jezer, kde geologické vlastnosti nedovolily vyrůst mohutnějším rostlinám. S příchodem lidí dochází k odlesňování, tento druh se počal spontánně šířit a v 19. století rostl téměř na všech šumavských loukách.

Po poznání léčivého účinku jeho kořene začal být hromadně sbírán a ve 30. létech 20. století již zůstalo jen pár zbytkových lokalit. Po vysídlení Šumavy koncem 50. let se opět pomalu areál jeho výskytu rozšiřoval, to ale pravděpodobně následkem plošných emisí v 70. létech ustalo. V poslední době je jeho počet i velikost populací poměrně stabilní. Mimo relativně větších počtů rostlin v oblastech Šumavských plání jsou ještě menší v Královském hvozdu na česko-bavorském pomezí a Trojmezenské hornatině na jihovýchodě Šumavy, na těchto lokalitách se hořec panonský rozmnožuje převážně jen vegetativně. Uchycení mladých semenáčků bylo pozorováno jen v karech Černého a Plešného jezera a meandru Modravského potoka.

Šumavská místa s největším výskytem hořce panonského jsou horské pastviny a louky svazu Violion caninae, roztroušeně je také k nalezení v údolích horských potoků a karech ve společenstvech svazů Calamagrostion villosae a Dryopterido-Athyrion. Nejvíce lokalit se nachází v nadmořské výšce 1000 až 1100 m. Šumava je jeho nejsevernějším přirozeným výskytem.[3][4][5]

Popis

Je to vytrvalá bylina se šikmo rostoucím silným nahnědlým oddenkem a s mnoha pevnými kořeny. Z vícehlavého oddenku vyrůstá přízemní růžice, mající v průměru až 150 cm, dlouze řapíkatých listů s úzkou podlouhlou čepelí. Z růžice vybíhá přímá nevětvená lodyha, která dosahuje výšky od 10 až po 85 cm, vyrůstají z ní až 10 cm dlouhé lodyžní listy s čepelemi souběžně žilkovanými.

Květy vyrůstají po 5 až 8 ve strboulu na konci lodyhy a dále ještě v obdobném počtu ve shlucích v paždích jednoho až čtyř hořejších lodyžních listů. Zvonkovitý kalich je srostlý, většinou s pěti až šesti nazpět ohnutými cípy. Nálevkovitá, nejčastěji pěticípá až šesticípá koruna dlouhá 25 až 50 mm bývá tmavě nachová až nachově fialová s temně fialovými tečkami. Nitky stejného počtu tyčinek jsou přirostlé k dolní části koruny a prašníky jsou srostlé v trubku obklopující čnělky. Svrchní semeník je tvořen dvěma plodolisty, blizny vyčnívají nad prašníky. Kvete od července do září, opylován je hmyzem s dlouhým sosákem, nejčastěji čmeláky. Plodem je jednopouzdrá tobolka obsahující 200 až 300 semen čočkovitého tvaru o velikosti 5×3 mm.[5][6]

Význam

Kořen hořce panonského se v minulosti sbíral pro své léčivé účinky, odstraňoval nadýmání a pomáhal při zánětu žaludku a žaludeční slabosti. Obsažené glykosidní hořčiny (hlavně gentiopikrin a gentiamarin), silice a třísloviny působí povzbudivě při vylučování trávicích šťáv a zvyšují tvorbu žluče. V současnosti je jeho sběr zakázán zákonem.[7]

Ohrožení

Hořec panonský se vyskytuje v České republice pouze na několika málo lokalitách Šumavy a jeho počty se nezvyšují. Proto je v "Černém a červeném seznamu cévnatých rostlin ČR" uváděn hořec panonský jako silně ohrožený druh C2 – (EN).[8]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b CIBULKA, Radim. Gentiana pannonica - hořec panonský [online]. Salvia-os.cz, rev. 15.12.2016 [cit. 2017-10-25]. Dostupné online. (česky)
  3. a b HOSKOVEC, Ladislav. Hořec panonský [online]. BOTANY.cz, rev. 19.07.2007 [cit. 2011-06-12]. Dostupné online. (česky)
  4. GRIN Taxonomy for Plants: Gentiana pannonica [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 18.09.2008 [cit. 2011-06-12]. Dostupné online. (anglicky)
  5. a b HOFHANZLOVÁ, Ester. Reprodukční strategie a genetická variabilita vybraných populací druhu Gentiana pannonica [online]. Jihočeská universita v Českých Budějovicích, Přírodovědecká fakulta, rev. 23.04.2005 [cit. 2011-06-12]. Dostupné online. (česky)
  6. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Hořec panonský [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2011-06-12]. S. 277, 278. Dostupné online. (česky)
  7. Hobby.cz: Hořec panonský [online]. Mediální skupina Mafra, Zpravodajský portál iDnes.cz, rev. 01.08.2008 [cit. 2011-06-12]. Dostupné online. (česky)
  8. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2011-06-12]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Hořec panonský: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Hořec panonský (Gentiana pannonica) je druh vzácně se vyskytující středně vysoké rostliny s modrofialovými květy, lze ji u nás spatřit převážně jen v chráněných územích Šumavy.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Ostalpen-Enzian ( German )

provided by wikipedia DE

Der Ostalpen-Enzian (Gentiana pannonica, auch Pannonischer Enzian, Ungarischer Enzian oder Ungarn-Enzian[1] genannt) ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Enziane (Gentiana) in der Familie der Enziangewächse (Gentianaceae).

Beschreibung

 src=
Illustration aus Deutschlands Flora in Abbildungen nach der Natur
 src=
Blüten im Detail
 src=
Habitus, gegenständige Laubblätter und Blüten

Vegetative Merkmale

Der Ostalpen-Enzian ist eine ausdauernde, krautige Pflanze, die Wuchshöhen von 20 bis 60 Zentimetern erreicht. Alle oberirdischen Pflanzenteile sind kahl. Der Stängel ist aufrecht und kräftig.

Die fünf- bis siebennervigen Laubblätter sind kreuzgegenständig angeordnet. Die unteren Laubblätter besitzen einen Blattstiel und sind elliptisch geformt, die oberen sind sitzend und spitz-lanzettlich.

Generative Merkmale

Die Blütezeit erstreckt sich von Juli bis September. Die Blüten sitzen in den oberen Blattachseln oder gehäuft am Stängelende.

Die zwittrigen Blüten sind radiärsymmetrisch mit doppelter Blütenhülle. Die grünen Kelchblätter sind verwachsen. Der Kelch ist glockig und besitzt fünf bis acht nach außen gebogene Kelchzähne. Die glockenförmige Krone ist 25 bis 50 Millimeter lang. Sie ist nach oben erweitert und etwa bis zur Mitte fünf- bis neunteilig, die Kronzipfel sind eiförmig. An ihrer Außenseite sind die Kronblätter rotviolett gefärbt und schwarzrot punktiert, die Innenseite ist gewöhnlich gelblich.

Die Chromosomenzahl beträgt 2n = 40.[2]

Verwechslungsmöglichkeiten

Der Ostalpen-Enzian ist besonders dem Purpur-Enzian (Gentiana purpurea) ähnlich.

Vorkommen

Der Ostalpen-Enzian ist in den Ostalpen, Bergamasker Alpen, Karpaten und Siebenbürgen verbreitet. Die Westgrenze des Ostalpen-Enzian (Allgäu, Ostschweiz) fällt mit der Ostgrenze des Purpur-Enzians zusammen.

Der Ostalpen-Enzian gedeiht am besten auf kalkhaltigen, aber auch kalkarmen Böden. Er kommt in Mitteleuropa in Hochstauden- und Karfluren, Mooren und Latschengebüschen bevorzugt vor. Der Ostalpen-Enzian ist eine Charakterart des Nardion-Verbands, kommt aber auch in Pflanzengesellschaften des Unterverbands Rhododendro-Vaccinienion vor.[2]

In Österreich ist der Ostalpen-Enzian zerstreut bis mäßig häufig verbreitet (beispielsweise am Krippenstein/Dachstein). Sie fehlt in Wien und dem Burgenland. In Deutschland kommt er außer in den Alpen im Bayerischen Wald vor.

Taxonomie

Die Erstveröffentlichung von Gentiana pannonica erfolgte durch Giovanni Antonio Scopoli. Das Artepitheton pannonica leitet sich von der römischen Provinz Pannonien ab. Synonyme für Gentiana pannonica Scop. sind: Gentiana semifida Hoffmanns. ex Rchb., Coilantha pannonica G.Don.

Nutzung und Gefährdung

Der Ostalpen-Enzian gilt als alte Arzneipflanze und wird wie der Gelbe Enzian genutzt. Da sie in früherer Zeit intensiv genutzt wurde, sind ihre Bestände auf kleinere Restpopulationen zusammengeschrumpft. Daher führt die IUCN diese Art in der Kategorie „Near Threatened“ = „potenziell gefährdet“[3]. Zum Schutz dieser Art sind Lebensraummanagementpläne vorgesehen oder werden umgesetzt.

Literatur

  • Xaver Finkenzeller, Jürke Grau: Alpenblumen. Erkennen und bestimmen (= Steinbachs Naturführer). Mosaik, München 2002, ISBN 3-576-11482-3.
  • Manfred A. Fischer, Wolfgang Adler, Karl Oswald: Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. 2., verbesserte und erweiterte Auflage. Land Oberösterreich, Biologiezentrum der Oberösterreichischen Landesmuseen, Linz 2005, ISBN 3-85474-140-5.
  • Thomas Gaskell Tutin: Gentiana. In: T. G. Tutin, V. H. Heywood, N. A. Burges, D. M. Moore, D. H. Valentine, S. M. Walters, D. A. Webb (Hrsg.): Flora Europaea. Volume 3: Diapensiaceae to Myoporaceae. Cambridge University Press, Cambridge 1972, ISBN 0-521-08489-X, S. 60 (englisch, eingeschränkte Vorschau in der Google-Buchsuche).

Einzelnachweise

  1. Gentiana pannonica Scop., Ungarn-Enzian. FloraWeb.de
  2. a b Erich Oberdorfer: Pflanzensoziologische Exkursionsflora für Deutschland und angrenzende Gebiete. Unter Mitarbeit von Angelika Schwabe und Theo Müller. 8., stark überarbeitete und ergänzte Auflage. Eugen Ulmer, Stuttgart (Hohenheim) 2001, ISBN 3-8001-3131-5, S. 755.
  3. Gentiana pannonica in der Roten Liste gefährdeter Arten der IUCN 2017.1. Eingestellt von: S. Khela, 2013. Abgerufen am 20. August 2017.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Ostalpen-Enzian: Brief Summary ( German )

provided by wikipedia DE

Der Ostalpen-Enzian (Gentiana pannonica, auch Pannonischer Enzian, Ungarischer Enzian oder Ungarn-Enzian genannt) ist eine Pflanzenart aus der Gattung der Enziane (Gentiana) in der Familie der Enziangewächse (Gentianaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Gentiana pannonica

provided by wikipedia EN

Gentiana pannonica, the Hungarian gentian or brown gentian (German: Ostalpen-Enzian, Pannonischer Enzian, Ungarischer Enzian or Ungarn-Enzian[2]), is a species of flowering plant of the genus Gentiana in the family of Gentianaceae.

Description

Illustration from Deutschlands Flora in Abbildungen nach der Natur
Flower detail
Habit: leaves and flowers opposite

Description

The Hungarian gentian is a perennial, herbaceous plant, which grows to a height of 20 to 60 centimetres. All the above-ground parts of the plant are hairless. Its stem is upright and strong.

The five to seven-veined leaves are decussate. The lower leaves are petiolate and elliptic in shape; the upper ones are sessile and lanceolate.

The Hungarian gentian flowers from July to September. Its flowers are located in the upper leaf axils or grouped at the end of the stem.

The hermaphroditic flowers are radially symmetrical with double perianths. The green sepals are fused. The calyx is bell-shaped and has five to eight outward curving teeth. The bell-shaped corolla is 25 to 50 millimetres long. It is wider at the top and, towards the middle, has five to nine petals. The corolla tip is ovate. On their outer side, the petals are red and violet with black and red spots, the inside is usually yellowish.

Its chromosome count is 2n = 40.[3]

Taxonomy

The first publication of Gentiana pannonica was by Giovanni Antonio Scopoli. The species epithet pannonica derives from the Roman province of Pannonia. Synonyms for Gentiana pannonica SCOP. are: Gentiana semifida HOFFMANSS. EX RCHB. and Coilantha pannonica G.DON.

Similar species

The Hungarian gentian is very similar to the purple gentian (Gentiana purpurea).

Distribution and habitat

Range

The Hungarian gentian is found in the Eastern Alps, Bergamasque Alps, Carpathians and Transylvania. The western boundary of the gentian (Allgäu, eastern Switzerland) is coincident with the eastern boundary of the purple gentian.

In Austria the Hungarian gentian is scattered to moderately common (e.g. on the Krippenstein/Dachstein). It does not occur in Vienna or the Burgenland. In Germany it occurs in the alms of the Bavarian Forest, including within the Bavarian Forest National Park.

Habitat

The Hungarian gentian thrives best on calcareous soil, but also on soils poor in calcium. It occurs in Central Europe in perennial meadows and cirques, bogs and mountain pine bush. The Hungarian gentian is a character species of the Nardion community, but also occurs in plant communities of the sub-group rhododendro-vaccinienion.[3]

Uses and conservation

The Hungarian gentian is an old medicinal herb and is used like the yellow gentian. Because it was intensively used in former times, its stocks shrank to just small residual populations. As a result the IUCN placed it in the "near threatened" category.[4] For the conservation of this species habitat management plans were created or adjusted.

References

  1. ^ Khela, S. (2013). "Gentiana pannonica". IUCN Red List of Threatened Species. 2013: e.T203220A2762403. doi:10.2305/IUCN.UK.2013-2.RLTS.T203220A2762403.en. Retrieved 20 November 2021.
  2. ^ Gentiana pannonica Scop., Ungarn-Enzian. In: FloraWeb.de.
  3. ^ a b Erich Oberdorfer (2001). Pflanzensoziologische Exkursionsflora für Deutschland und angrenzende Gebiete: Unter Mitarbeit von Angelika Schwabe und Theo Müller (in German) (8th, heavily revised and expanded ed.). Stuttgart (Hohenheim): Eugen Ulmer. p. 755. ISBN 3-8001-3131-5.
  4. ^ S. Khela (2017). "Gentiana pannonica". IUCN Red List of Threatened Species. 2017.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Gentiana pannonica: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Gentiana pannonica, the Hungarian gentian or brown gentian (German: Ostalpen-Enzian, Pannonischer Enzian, Ungarischer Enzian or Ungarn-Enzian), is a species of flowering plant of the genus Gentiana in the family of Gentianaceae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Wuherski hórkowc ( Upper Sorbian )

provided by wikipedia HSB

Wuherski hórkowc (Gentiana pannonica) je rostlina ze swójby hórkowcowych rostlinow (Gentianaceae).

Wopis

Wuherski hórkowc docpěwa wysokosć wot 30 hač do 60 cm.

Zrunany stołpik je horjeka purpurowje přeběžany.

Łopjena

Přećiwostejne łopjena su eliptiske a maja 5-7 nerwow. Delnje su stołpikate, mjeztym zo hornje su sedźace.

Kćenja

Kćěje wot julija hač do septembra. Keluch ma 5-7 wróćo skřiwjenych kónčkow. Króna je mutnje purpurowa, na spódku žołtozelena a čornočerwjenje dypkata a nutřka žołtojta.

Stejnišćo

Rosće na małowapnitych suchich trawnikach.

Rozšěrjenje

Rostlina je we wuchodnych Alpach a Šumawje rozšěrjena.

Wužiwanje

Nóžki

  1. Pawoł Völkel: Prawopisny słownik hornjoserbskeje rěče. Hornjoserbsko-němski słownik. Ludowe nakładnistwo Domowina, Budyšin 2005, ISBN 3-7420-1920-1stronje 118, 151.
  2. W internetowym słowniku: Enzian

Žórła

  • Schauer - Caspari: Pflanzenführer für unterwegs, ISBN 978-3-8354-0354-3, 2. nakład, 2008, strona 286 (němsce)
  • Brankačk, Jurij: Wobrazowy słownik hornjoserbskich rostlinskich mjenow na CD ROM. Rěčny centrum WITAJ, wudaće za serbske šule. Budyšin 2005.
  • Kubát, K. (Hlavní editor): Klíč ke květeně České republiky. Academia, Praha (2002)
  • Lajnert, Jan: Rostlinske mjena. Serbske. Němske. Łaćanske. Rjadowane po přirodnym systemje. Volk und Wissen Volkseigener Verlag Berlin (1954)
  • Rězak, Filip: Němsko-serbski wšowědny słownik hornjołužiskeje rěče. Donnerhak, Budyšin (1920)

Eksterne wotkazy

Commons
Hlej wotpowědne dataje we Wikimedia Commons:
Wuherski hórkowc

Wuherski hórkowc. W: FloraWeb.de. (němsce)

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia HSB

Wuherski hórkowc: Brief Summary ( Upper Sorbian )

provided by wikipedia HSB

Wuherski hórkowc (Gentiana pannonica) je rostlina ze swójby hórkowcowych rostlinow (Gentianaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia HSB

Goryczka panońska ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Goryczka panońska (Gentiana pannonica Scop.) – gatunek rośliny z rodziny goryczkowate (Gentianaceae Juss.). Występuje naturalnie w Północnych Alpach Wapiennych (w Bawarii i Austrii)[3] oraz w Szumawie[4].

Morfologia

Pokrój
Bylina dorastająca do 15–60 cm wysokości. Łodyga wzniesiona i pusta w środku. Korzeń jest gruby i palowy. Sięga do głębokości 1 m[3].
Liście
Liście odziomkowe są ogonkowe, jajowate. Liście łodygowe są naprzeciwległe. Mają lancetowaty kształt. Wierzchołek jest ostry[3].
 src=
Kwiat w przybliżeniu
Kwiaty
Rozwijają się w kątach górnych liści (pojedynczo lub potrójnie) lub na szczycie łodygi (zebrane liczne kwiaty). Działki kielicha są zrośnięte. W górnej części zakończone są ząbkami wygiętymi na zewnątrz. Płatki są zrośnięte, przez co korona kwiatu ma dzwonkowaty kształt. Z zewnątrz mają barwę od czerwonej do fioletowej, natomiast wewnątrz są żółtawe z licznymi ciemnymi plamkami. Kwiat dorasta do 2,5–5 cm średnicy[3].
Gatunki podobne
Roślinę tą można pomylić tylko z goryczką purpurową (Gentiana purpurea), od której różni się dzwonkowaty kielichem i silnym podłużnym unerwieniem[3].

Biologia i ekologia

Rośnie na łąkach alpejskich, wśród wysokich bylin i w górskich lasach. Występuje na wysokości od 1300 do 2300 m n.p.m. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych, bogatych w próchnicę. Kwitnie od czerwca do września[3].

Zastosowanie

Dawniej korzenie tego gatunku były używane w medycynie ludowej. Ponadto korzenie służyły do produkcji wódki goryczkowej. W wyniku tej działalności roślina wyginęła w wielu swoich naturalnych siedliskach. Obecnie w krajach alpejskich znajduje się pod ochroną[3].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
  2. a b Gentiana pannonica Scop. (ang.). The Plant List. [dostęp 7 lipca 2015].
  3. a b c d e f g Wolfgang Hensel: Rośliny Alp. Rozpoznać – Podziwiać – Chronić. Warszawa: Bauer-Weltbild Media, 2001, s. 40. ISBN 83-88729-72-1. (pol.)
  4. Gentiana pannonica – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 7 lipca 2015].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Goryczka panońska: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Goryczka panońska (Gentiana pannonica Scop.) – gatunek rośliny z rodziny goryczkowate (Gentianaceae Juss.). Występuje naturalnie w Północnych Alpach Wapiennych (w Bawarii i Austrii) oraz w Szumawie.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Panonski svišč ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia SL

Panonski svišč (znanstveno ime Gentiana pannonica) je trajnica iz družine sviščevk.

Opis

Ta vrsta svišča doseže v višino do pol metra in ima po steblu nasprotno razporejene stebelne liste. V cev zrasli venčni listi so škrlatne barve, cvetovi pa so sedeči in imajo zvonasto čašo z zavihanimi zobci. Zgoščeni so v ovršnem socvetju, v katerega je zbranih od 5 do 8 cvetov. Cvetni venec je valjast in ima zaobljene roglje. Močna korenika ima zdravilne lastnosti.

Uspeva na gorskih travnikih, kjer cveti julija in avgusta. Vrsto je prvi odkril idrijski zdravnik in naravoslovec Giovanni Antonio Scopoli na Poreznu. V Sloveniji je od leta 1922 zavarovan.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia SL

Panonski svišč: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia SL

Panonski svišč (znanstveno ime Gentiana pannonica) je trajnica iz družine sviščevk.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia SL

Gentiana pannonica ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Gentiana pannonica là một loài thực vật có hoa trong họ Long đởm. Loài này được Scop. mô tả khoa học đầu tiên năm 1771.[1]

Chú thích

  1. ^ The Plant List (2010). Gentiana pannonica. Truy cập ngày 25 tháng 6 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết liên quan Họ Long đởm này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Gentiana pannonica: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Gentiana pannonica là một loài thực vật có hoa trong họ Long đởm. Loài này được Scop. mô tả khoa học đầu tiên năm 1771.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI