dcsimg
Image of Manchu tubergourd
Creatures » » Plants » » Dicotyledons » » Cucumber Family »

Manchu Tubergourd

Thladiantha dubia Bunge

Loubenka pochybná ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src=
Zralý plod

Loubenka pochybná (Thladiantha dubia) je popínavá, dvoudomá, vytrvalá bylina pocházející z jihovýchodní Číny. Je jedním z asi 25 druhů rodu loubenka, které téměř výhradně pocházejí z východní Asie. Postupně počala být na velkém území východní a jihovýchodní Asie pěstována jako nenáročná okrasná rostlina, hlavně pro rychlý růst, hezké listy a nápadné květy i plody. V průběhu staletí byla rozšířena do Evropy i Severní Ameriky, kde na mnoha místech zplaněla a dostala se ze zahrad do volné krajiny. Na území dnešní České republiky byl tento neofyt poprvé zaznamenán v roce 1939.[1][2][3][4]

Ekologie

Na kvalitu půdy není loubenka pochybná náročná a vyhovuje ji teplejší klíma střední a jižní Evropy. Pokud se dostane do vlhké a na živiny bohaté půdy na výslunném stanovišti vyroste ale mnohem rychleji, je mohutněji a mívá více květů i plodů. Kvete poměrně dlouho, od června do září. Samičí květy jsou ve své domovině opylovány včelami rodu Ctenoplectra, které v Evropě nežijí. Evropské včely jejích nektar neláká a proto květy málo navštěvují.

V ČR je známo několik desítek lokalit na kterých dlouhodobě roste, jsou častěji v termofytiku než mezofytiku. Vyskytuje se na vlhčích místech v okolí lidských sídel, na rumištích, v křovinách, u starých plotů a v neudržovaných parcích. Při růstu se lodyha přidržuje okolních rostlin nebo konstrukcí drsnými úponky. Ploidie druhu je 2n = 18.[1][2][5]

 src=
Samičí květ

Popis

Dvoudomá rostlina s popínavými, hranatými, vidličnatě větvenými, odstále chlupatými lodyhami dlouhými 1 až 3 metry, které vyrůstajíc z vytrvalých hlíz. Lodyhy jsou porostlé jednoduchými, z paždí listů rostoucími drsnými, nerozvětvenými, z počátku stočenými úponky a střídavými listy s robustními řapíky. Jejich čepele jsou celistvé, srdčité až široce oválné, po obvodě nepravidelně vroubkované a na vrcholu zašpičatělé. Listy bývají velké 5 až 15 krát 4 až 9 cm, jsou oboustranně porostlé drsnými chloupky a mají zřetelně vyniklou žilnatinu.

Samčí i samičí rostliny mají pětičetné, chlupaté, žluté až zlatožluté květy s kalichem s čárkovitými lístky a se zvonkovitou korunou s nestejnými, vejčitými lístky nahoře nazpět ohnutými. Samčí květy jsou velké 1,5 až 3 cm, rostou jednotlivě nebo v krátkých hroznovitých květenstvích, mají stopku 3 až 4 cm dlouhou, pět tyčinek srostlých po dvou a jednu volnou a zakrslý semeník. Samičí květy jsou velké 2 až 4,5 cm, rostou jednotlivě na stopkách 1 až 3 cm dlouhých, mají pět patyčinek, oválný semeník s mnoha vajíčky a krátkou čnělku s třílaločnou bliznou.

Plody jsou úzce vejčité bobule 4 až 5 cm dlouhé a 3 cm tlusté, jemně chlupaté a podélně rýhované. V mládí jsou žlutě a ve zralosti oranžové až tmavě červené. Obsahují mnoho zploštělých, černých, asi 4 mm velkých semen.[1][2][5][6][7][8]

Rozmnožování

Na většině území České republiky, díky teplotních podmínkách, obvykle nestačí semena plně vyzrát a nebývají schopná klíčit. Rostliny se proto šíří hlavně vegetativně, kořenovými hlízami. Z mateřské hlízy vyrůstají na všechny strany podzemní výhonky, na kterých co 4 až 8 cm raší drobné dceřiné hlízky, vytvoří se tak síť asi 50 cm velká. Časem propojovací výhonky uschnou a z nových hlízek rostou samostatné rostliny.[6][8]

Význam

Někdy se loubenka pochybná pěstuje jako okrasná rostlina na plotech a pergolách, které dokáže porůst v krátké době. Z důvodu produkce velkého počtu malých hlízek lze rostlinu jen těžce mechanicky zcela odstranit, přesto až na Japonsko nebývá považována za invazní druh.

Mladé plody mnohou být konzumovány syrové a mladé výhonky vařené. V Asii jsou v lidovém léčitelství používána semena pro posílení srdeční činnosti a kořeny pro podporu činnosti žaludku, jako diuretikum i ke zvýšení laktace.[2][5][6]

Galerie

Odkazy

Reference

 1. a b c HEJNÝ, Slavomír; SLAVÍK, Bohumil. Květena ČR, díl 2. Praha: Academia, 1990. 540 s. ISBN 80-200-1089-0. Kapitola Thladiantha dubia, s. 440.
 2. a b c d ELIÁŠ, Pavol ml. BOTANY.cz: loubenka pochybná [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.02.2018 [cit. 2018-02-02]. Dostupné online. (slovensky)
 3. PYŠEK, Petr; DANIHELKA, Jiří; SÁDLO, Jiří et al. Catalogue of alien plants of the Czech Republic (2nd edition). Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 02.02.2018]. Roč. 84, čís. 2, s. 155-255. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky)
 4. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Thladiantha dubia [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2018 [cit. 2018-02-02]. Dostupné online. (anglicky)
 5. a b c GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska VI/1: Žudrovka pochybná [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2008 [cit. 2018-02-02]. S. 193-194. Dostupné online. ISBN 978-80-224-1002-1. (slovensky)
 6. a b c SANTANNA, Cristine V.; BURNHAM, Robyn J. Thladiantha dubia [online]. North University, Ann Arbor, MI, USA, rev. 29.07.2013 [cit. 2018-02-02]. Dostupné online. (anglicky)
 7. LU, Anmin; JEFFREY, Charles. Flora of China: Thladiantha dubia [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2018-02-02]. Dostupné online. (anglicky)
 8. a b KARLSSON, Thomas. Flora Nordica, vol. 6: Thladiantha dubia [online]. Flora Nordica, Naturhistoriska riksmuseet, Stockholm, SE [cit. 2018-02-02]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Loubenka pochybná: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ
 src= Zralý plod

Loubenka pochybná (Thladiantha dubia) je popínavá, dvoudomá, vytrvalá bylina pocházející z jihovýchodní Číny. Je jedním z asi 25 druhů rodu loubenka, které téměř výhradně pocházejí z východní Asie. Postupně počala být na velkém území východní a jihovýchodní Asie pěstována jako nenáročná okrasná rostlina, hlavně pro rychlý růst, hezké listy a nápadné květy i plody. V průběhu staletí byla rozšířena do Evropy i Severní Ameriky, kde na mnoha místech zplaněla a dostala se ze zahrad do volné krajiny. Na území dnešní České republiky byl tento neofyt poprvé zaznamenán v roce 1939.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Thladiantha dubia ( German )

provided by wikipedia DE
 src=
Illustration

Thladiantha dubia oder die Knollengurke, Quetschgurke, auch Manchu, ist eine Pflanzenart in der Familie der Kürbisgewächse aus dem zentralen China bis in die Mongolei, in die Mandschurei und nach Korea sowie Sachalin und ins angrenzende Ostrussland.

Beschreibung

Vegetative Merkmale

Thladiantha dubia wächst als ausdauernde und krautige, schnellwüchsige sowie frostharte Kletterpflanze die kleine Wurzelknollen mit Ausläufern ausbildet. Sie wächst etwa bis 2 Meter hoch und bis 6 Meter weit. Die schlanken, kantigen Sprossachsen sind weich und mehr oder weniger lang behaart. Es werden einfache und schlanke, behaarte Ranken gebildet.

Die einfachen Laubblätter sind wechselständig und gestielt. Der behaarte und dicke Blattstiel ist bis 4–6 Zentimeter lang. Die breit-eiförmigen, weichen, papierigen Blätter sind bis 8–15 Zentimeter lang und bis 9 Zentimeter breit. Sie sind tief herz- oder pfeilförmig und meist spitz oder bespitzt sowie am Rand meist mehr oder weniger feingezähnt bis -gesägt oder seltener ganz bis schwach buchtig. Die Blattspreite ist beidseitig kurz borstig und hackig-behaart sowie schuppig. Die Blätter sind wie Klettverschlüsse anhaftend. Die oberseits eingeprägte Nervatur ist entlang einer basalen, dem herzförmigen Spreitengrund folgenden Ader, radial gefiedert. Die Nebenblätter fehlen.

Generative Merkmale

Thladiantha dubia ist zweihäusig diözisch und metagyn; also die männlichen Pflanzen blühen zuerst, die Blüten erscheinen jeweils achselständig. Die weiblichen Blüten erscheinen einzeln, die männlichen einzeln oder zu mehreren in kurzen, traubigen und dichten Blütenständen jeweils mit Deckblättern. Die gelben, glockenförmigen und gestielten, fünfzähligen, funktionell eingeschlechtlichen Blüten besitzen eine doppelte Blütenhülle. Der weich behaarte Blütenstiel ist bis 3,5 Zentimeter lang. Der kurz becherförmig verwachsene Kelch mit ausladenden, längeren und schmal-länglichen, bis 1,3 Zentimeter langen Lappen ist behaart. Die dachigen und längsgeaderten Kronblätter sind fein drüsenhaarig mit ausgebogenen, dreieckigen Zipfeln. In den männlichen Blüten, mit waagrechter Schuppe am Grund; über dem reduzierten Pistillode, sind kurze Staubblätter vorhanden, 4 sind paarig verwachsen und eines ist frei. Die weiblichen Blüten besitzen 5 kurze Staminodien sowie einen unterständigen Fruchtknoten im weich, langhaarigen Blütenbecher. Der dreiästige Griffel ist kurz mit zweilappigen, nierenförmigen Narben.

Es werden bis 4–5 Zentimeter lange, verstreut lang- und weichhaarige, rote, vielsamige, eiförmige bis ellipsoide, schwach längsfurchigen Früchte, Beeren (Scheinfrucht) gebildet. Die vielen (bis 100) dunkelbraunen, bis 4–5 Millimeter langen, sehr fein texturierten Samen, im orangen Fruchtfleisch, sind abgeflacht und eiförmig.

Verwendung

Die Knollen und die Früchte sind essbar.

Literatur

 • T. G. Tutin, V. H. Heywood u. a.: Flora Europaea. Volume 2, Cambridge Univ. Press, 1968, 2001, ISBN 0-521-06662-X (Reprint), S. 297.
 • D. Yu. Shvets, B. R. Kuluev: Thladiantha dubia: biology, habitat, distribution area and practical application. In: Доклады Башкирского университета. Том 2, No. 5, 2017, online auf academia.edu (russisch).

Weblinks

 src=
– Sammlung von Bildern, Videos und Audiodateien
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Thladiantha dubia: Brief Summary ( German )

provided by wikipedia DE
 src= Illustration

Thladiantha dubia oder die Knollengurke, Quetschgurke, auch Manchu, ist eine Pflanzenart in der Familie der Kürbisgewächse aus dem zentralen China bis in die Mongolei, in die Mandschurei und nach Korea sowie Sachalin und ins angrenzende Ostrussland.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Thladiantha dubia

provided by wikipedia EN

Thladiantha dubia, the Manchu tubergourd,[1] goldencreeper, wild potato, or (French) thladianthe douteuse, is a herbaceous perennial climbing vine of the gourd family.[2] It is native to Russia, northern China, and Korea, but has been introduced to Japan,[2] southeast Europe (Austria, Romania, Germany), the Galapagos Islands, and scattered locations in North America (Manitoba, Ontario, Quebec, Connecticut, Illinois, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New York, Wisconsin).[3][4][5] It is occasionally grown as a medicinal plant, or as an ornamental in North America (the US and Canada).

Like other members of the genus, it is dioecious.[6] It grows from a tuber and spreads vegetatively by sending out underground rhizomes that produce new tubers.[4]

References

 1. ^ USDA, NRCS (n.d.). "Thladiantha dubia". The PLANTS Database (plants.usda.gov). Greensboro, North Carolina: National Plant Data Team. Retrieved 9 December 2015.
 2. ^ a b Lu, Anmin; Jeffrey, Charles. "Thladiantha dubia". Flora of China. Vol. 19 – via eFloras.org, Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA.
 3. ^ Nesom, Guy L. (2015). "Thladiantha dubia". In Flora of North America Editorial Committee (ed.). Flora of North America North of Mexico (FNA). Vol. 6. New York and Oxford – via eFloras.org, Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA.
 4. ^ a b Chayka, Katy; Dziuk, Peter (2016). "Thladiantha dubia (Manchu Tubergourd)". Minnesota Wildflowers.
 5. ^ O'Neill, Tara. "Highly invasive non-native plant found for first time in CT in Kent, officials say". News Times. Hearst CT Media. Retrieved 30 October 2021.
 6. ^ Lu, Anmin; Jeffrey, Charles. "Thladiantha". Flora of China. Vol. 19 – via eFloras.org, Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Thladiantha dubia: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Thladiantha dubia, the Manchu tubergourd, goldencreeper, wild potato, or (French) thladianthe douteuse, is a herbaceous perennial climbing vine of the gourd family. It is native to Russia, northern China, and Korea, but has been introduced to Japan, southeast Europe (Austria, Romania, Germany), the Galapagos Islands, and scattered locations in North America (Manitoba, Ontario, Quebec, Connecticut, Illinois, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, New York, Wisconsin). It is occasionally grown as a medicinal plant, or as an ornamental in North America (the US and Canada).

Like other members of the genus, it is dioecious. It grows from a tuber and spreads vegetatively by sending out underground rhizomes that produce new tubers.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Thladiantha dubia ( French )

provided by wikipedia FR

Thladiantha dubia (Thladianthe douteuse) est une espèce de plantes herbacées grimpantes de la famille des Cucurbitaceae, originaire du nord-est de la Chine.

Étymologie

Le nom générique Thladiantha a été forgé par Bunge à partir de deux racines grecques : thladias, eunuque, et anthos, fleur, qui évoqueraient la première impression de l'auteur que les fleurs seraient incapables de produire des fruits. L'épithète spécifique, dubia, est un adjectif latin signifiant « douteuse »[1].

Distribution et habitat

L'aire de répartition de Thladiantha dubia comprend le nord-est de la Chine (Gansu, Hebei, Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Ningxia, Shaanxi, Shandong, Shanxi, Sichuan) et la Corée. L'espèce est naturalisée au Japon, en Europe centrale et orientale (Allemagne, Autriche, Roumanie)[2],[3] et dans le nord-est de l'Amérique du Nord : États-Unis (Illinois, Massachusetts, Maine, New Hampshire, New York), Canada (Manitoba, Ontario, Québec)[4].

Dans sa région d'origine, la plante préfère les bordures forestières et les vallées, entre 300 et 1800 mètres d'altitude[5].

La plante est classée parmi les mauvaises herbes au Canada[6], ainsi qu'aux États-Unis où elle figure dans la liste des mauvaises herbes établie par la Weed Science Society of America (WSSA)[7].

Description

 src=
Aspect général de la plante.
 src=
Fleurs.

Thladiantha dubia est une plante herbacée grimpante, vivace par ses tubercules semblables à des pommes de terre. C'est une espèce dioïque, c'est-à-dire à pieds mâles et femelles distincts. Au Canada, il n'existe que des pieds mâles, qui se reproduisent végétativement par les tubercules[8]. La plante, à croissance rapide, peut atteindre deux mètres de haut. Les tiges, minces et robustes, à section anguleuse, s'accrochent aux supports à l'aide de vrilles simples qui naissent à l'aisselle des feuilles.

Les feuilles, alternes, entières, peuvent atteindre 15 cm de long. Le limbe, à bords irrégulièrement dentés, est de forme ovale à la base profondément cordée et à la pointe brièvement acuminée. Les deux faces sont pubescentes, à poils rêches sur les nervures.

Les fleurs, à corolle jaune vif, de 7 à 8 mm de diamètre, sont généralement solitaires. Les fleurs mâles ont 5 étamines, dont une libre. Les fleurs femelles ont un ovaire à style trifide aux stigmates bilobés.

Les fruits, ovales-oblongs ont environ 5 cm de long, et sont de couleur jaune-orangé à maturité. Ils contiennent des graines noires, ovales de 4 mm de long environ[5].

Pollinisation

Thladiantha dubia est pollinisée par des insectes. En Asie, la pollinisation des différentes espèces de Thladiantha spp. est assurée par des abeilles du genre Ctenoplectra (Apidae), dont on pense qu'elles ont coévolué avec les plantes[1].

Utilisation

La plante est parfois cultivée comme plante ornementale.

Les fruits, les graines et les racines sont utilisés en médecine populaire. La graine serait un tonique cardiaque et un astringent. La racine aurait des propriétés cholagogues, diurétiques et galactologues[3].

Notes et références

 1. a et b (en) « Thladanthia dubia Bunge », Plant Diversity Website (université du Michigan) (consulté le 27 août 2013).
 2. (en) « Thladiantha dubia Bunge », GRIN (consulté le 27 août 2013).
 3. a et b (en) « Thladiantha dubia - Bunge. », Plants for a future (PFAF) (consulté le 27 août 2013).
 4. (en) « Thladanthia dubia Bunge - Manchu tubergourd », Natural Resources Conservation Service (NRCS), USDA (consulté le 27 août 2013).
 5. a et b (en) « Thladiantha dubia Bunge, Enum. Pl. Chin. Bor. 29. 1833. », Flora of China (consulté le 27 août 2013).
 6. (en) « Goldencreeper, Thladiantha dubia », weedinfo.ca (Agriculture et Agroalimentaire Canada) (consulté le 27 août 2013).
 7. (en) « Composite List of Weeds », Weed Science Society of America (WSSA) (consulté le 27 août 2013).
 8. « Les mauvaises herbes de l'Ontario : Thladianthe douteuse », Omafra (Ontario) (consulté le 27 août 2013).

Voir aussi

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Thladiantha dubia: Brief Summary ( French )

provided by wikipedia FR

Thladiantha dubia (Thladianthe douteuse) est une espèce de plantes herbacées grimpantes de la famille des Cucurbitaceae, originaire du nord-est de la Chine.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Тладіанта сумнівна ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
 src=
Плід тладіанти сумнівної

Тладіа́нта сумнівна (лат. Thladiantha dubia)[1]вид квіткових рослин роду Тладіанта.

Ботанічний опис

Багаторічна рослина, дводомна бульбоносна ліана, чіпається до опори за допомогою вусиків.

Стебла довжиною 3-5 м, сильно розгалужені, волосисто-опушені, на зиму відмирають.

Листки серцеподібні, повстяні. Квітки дводомні, численні, жовті, жіночі — поодинокі, чоловічі зібрані у суцвіття по 10 штук; розпускаються в липні-серпні.

Плоди — невеликі, за формою схожі на огірки, зелені, при дозріванні червоніють, стають солодкими; дозрівають в серпні-вересні, краще зав'язуються при штучному запиленні.

Поширення

Вид поширений у Приморському краю та Китаї, у здичавілому вигляді зустрічається в Україні та по всій території Європи.

Використання

Тладіанту сумнівну використовують у декоративному садівництві для вертикального озеленення терас, балконів, пергол, альтанок. Проте тладіанта сумнівна є адвентивною рослиною, дуже швидко поширюється, тому існує загроза інвазії[2][3].

Примітки

Посилання

Джерела

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Тладіанта сумнівна: Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
 src= Плід тладіанти сумнівної

Тладіа́нта сумнівна (лат. Thladiantha dubia) — вид квіткових рослин роду Тладіанта.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Thladiantha dubia ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Thladiantha dubia là một loài thực vật có hoa trong họ Cucurbitaceae. Loài này được Bunge miêu tả khoa học đầu tiên năm 1835.[1]

Hình ảnh

Chú thích

 1. ^ The Plant List (2010). Thladiantha dubia. Truy cập ngày 13 tháng 9 năm 2013.

Liên kết ngoài


Hình tượng sơ khai Bài viết Họ Bầu bí này vẫn còn sơ khai. Bạn có thể giúp Wikipedia bằng cách mở rộng nội dung để bài được hoàn chỉnh hơn.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Thladiantha dubia: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Thladiantha dubia là một loài thực vật có hoa trong họ Cucurbitaceae. Loài này được Bunge miêu tả khoa học đầu tiên năm 1835.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Тладианта сомнительная ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
У этого термина существуют и другие значения, см. Огурец (значения).
 src=
Зрелый плод
 src=
Клубни

Тладианта сомнительная — многолетняя травянистая лазящая двудомная лиана с оттопыренно-волосистыми стеблями и с сердцевидными цельнокрайними, с внешней стороны войлочными листьями. Плоды, размером и формой напоминающие мелкие огурцы (3 х 7-8 см), к концу сентября краснеют, становятся мягкими и очень сладкими. В мякоти заключено 40-100 тёмных семян с твёрдой кожурой.

Жизнь тладианты сомнительной тесно связана с её опылителем — крохотной дикой пчёлкой из рода Ктеноплектра (Ctenoplectra). Это насекомое с вечера забирается в раскрывающийся бутон мужского цветка. Переночевав в тепле, пчёлка на следующее утро перелетает к женскому цветку и оставляет принесённую пыльцу на его рыльце. Эта пчёлка никогда не посещает бахчёвые культуры и, наоборот, домашние пчёлы, а также шмели и осы, опыляющие огурцы, дыни и тыквы, не замечают цветков тладианты сомнительной. Видимо, это обстоятельство и привело к тому, что у тладианты сомнительной над семенным размножением преобладает вегетативное.

На каждом низко нависающем над землёй участке надземного побега и на всех подземных побегах формируется цепочка клубней размером 2-8 см, несъедобные. Так как из каждого клубня следующей весной вытягивается новый побег и под землёй снова вырастают соединённые в виде цепочки клубни, то растение в течение нескольких лет занимает довольно большую площадь (до 10—12 квадратных метров), образуя густую и быстро увеличивающуюся в объёме группу.

Литература

Жизнь растений. В 6-ти т. Т. 5. Ч. 2. Цветковые растения / Под ред. А. Л. Тахтаджяна. — М.: Просвещение, 1981

Ссылки

Примечания

 1. Об условности указания класса двудольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Двудольные».
 2. Прекрасный сад своими руками. Иллюстрированный справочник цветовода, Данилов В. В., М: «Аделант», 2012 г., 288 с., ISBN 978-5-93642-319-2. С. 226


Дубовый лист Это заготовка статьи по ботанике. Вы можете помочь проекту, дополнив её.
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Тладианта сомнительная: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
У этого термина существуют и другие значения, см. Огурец (значения). src= Зрелый плод src= Клубни

Тладианта сомнительная — многолетняя травянистая лазящая двудомная лиана с оттопыренно-волосистыми стеблями и с сердцевидными цельнокрайними, с внешней стороны войлочными листьями. Плоды, размером и формой напоминающие мелкие огурцы (3 х 7-8 см), к концу сентября краснеют, становятся мягкими и очень сладкими. В мякоти заключено 40-100 тёмных семян с твёрдой кожурой.

Жизнь тладианты сомнительной тесно связана с её опылителем — крохотной дикой пчёлкой из рода Ктеноплектра (Ctenoplectra). Это насекомое с вечера забирается в раскрывающийся бутон мужского цветка. Переночевав в тепле, пчёлка на следующее утро перелетает к женскому цветку и оставляет принесённую пыльцу на его рыльце. Эта пчёлка никогда не посещает бахчёвые культуры и, наоборот, домашние пчёлы, а также шмели и осы, опыляющие огурцы, дыни и тыквы, не замечают цветков тладианты сомнительной. Видимо, это обстоятельство и привело к тому, что у тладианты сомнительной над семенным размножением преобладает вегетативное.

На каждом низко нависающем над землёй участке надземного побега и на всех подземных побегах формируется цепочка клубней размером 2-8 см, несъедобные. Так как из каждого клубня следующей весной вытягивается новый побег и под землёй снова вырастают соединённые в виде цепочки клубни, то растение в течение нескольких лет занимает довольно большую площадь (до 10—12 квадратных метров), образуя густую и быстро увеличивающуюся в объёме группу.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

赤瓟 ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科
二名法 Thladiantha dubia
Bunge

赤瓟学名Thladiantha dubia)为葫芦科赤瓟属的植物。分布在欧洲朝鲜日本以及中国大陆辽宁黑龙江河北甘肃陕西吉林宁夏山东山西等地,生长于海拔300米至1,800米的地区,多生长在河谷、山坡以及林缘湿处,目前尚未由人工引种栽培。

参考文献

 • 昆明植物研究所. 赤瓟. 《中国高等植物数据库全库》. 中国科学院微生物研究所. [2009-02-24]. (原始内容存档于2016-03-05).

外部連結

 • 赤雹, Chibao 藥用植物圖像數據庫 (香港浸會大學中醫藥學院) (繁体中文)(英文)


小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑

赤瓟: Brief Summary ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

赤瓟(学名:Thladiantha dubia)为葫芦科赤瓟属的植物。分布在欧洲朝鲜日本以及中国大陆辽宁黑龙江河北甘肃陕西吉林宁夏山东山西等地,生长于海拔300米至1,800米的地区,多生长在河谷、山坡以及林缘湿处,目前尚未由人工引种栽培。

license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑