dcsimg

Siwoszek błękitny ( Polish )

provided by wikipedia POL

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) – gatunek leśnego owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae) o palearktycznym zasięgu występowania[1]. Spotykany jest w lasach sosnowych Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, rozprzestrzenionym na terenie całego kraju[2], z wyjątkiem Kotliny Nowotarskiej, Pienin i Tatr[3].

 src=
Skrzydła

Jest to szarańczak barwy szarej, żółtej lub brązowej, o niebieskawych skrzydłach. Długość 15–28 mm[4]. Ubarwienie ciała i pokryw zlewa się z otoczeniem, zaniepokojony skacze i ujawnia jaskrawą barwę spodnich skrzydeł.

Występuje od lipca do września. Zasiedla suche, dobrze nasłonecznione[3] miejsca, bujnie porośnięte roślinnością. Żywi się trawami.

Zobacz też

Przypisy

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Oedipoda caerulescens (Linnaeus, 1758) (ang.). [dostęp 6 października 2010].
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  3. a b Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.
  4. Henryk Sandner: Owady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990. ISBN 83-01-08369-7.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Siwoszek błękitny: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) – gatunek leśnego owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae) o palearktycznym zasięgu występowania. Spotykany jest w lasach sosnowych Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, rozprzestrzenionym na terenie całego kraju, z wyjątkiem Kotliny Nowotarskiej, Pienin i Tatr.

 src= Skrzydła

Jest to szarańczak barwy szarej, żółtej lub brązowej, o niebieskawych skrzydłach. Długość 15–28 mm. Ubarwienie ciała i pokryw zlewa się z otoczeniem, zaniepokojony skacze i ujawnia jaskrawą barwę spodnich skrzydeł.

Występuje od lipca do września. Zasiedla suche, dobrze nasłonecznione miejsca, bujnie porośnięte roślinnością. Żywi się trawami.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL