dcsimg

Neostenanthera ( Polish )

provided by wikipedia POL

Neostenanthera Exell – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 5 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejne 2 taksony mają status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych)[3]. Występuje naturalnie w Afryce i Ameryce Południowej[4][5]. Gatunkiem typowym jest N. hamata (Benth.) Exell[2].

Morfologia

Pokrój
Zimozielone drzewa, krzewy lub zdrewniałe liany[5].
Liście
Naprzemianległe, pojedyncze, całobrzegie[5].
Kwiaty
Promieniste, obupłciowe, pojedyncze lub zebrane po kilka w pęczki, rozwijają się w kątach pędów, czasami bezpośrednio na pniach i gałęziach (kaulifloria). Mają 3 wolne działki kielicha, nie nakładają się na siebie. Płatków jest 6, ułożonych w dwóch okółkach, są wolne, nienakładające się na siebie, niepodobne do siebie, wewnętrzne są mniejsze od zewnętrznych. Kwiaty mają liczne pręciki z pylnikami otwierającymi się do zewnątrz. Zalążnia górna, składająca się z licznych, wolnych owocolistków[5].
Owoce
Zebrane w owoc zbiorowy. Osadzone są na szypułkach[5].

Systematyka

Pozycja według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Rodzaj wraz z całą rodziną flaszowcowatych w ramach rzędu magnoliowców wchodzi w skład jednej ze starszych linii rozwojowych okrytonasiennych określanych jako klad magnoliowych[1].

Lista gatunków[3]

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-01].
  2. a b c Neostenanthera Airy Shaw (ang.). Tropicos. [dostęp 28 listopada 2015].
  3. a b Neostenanthera (ang.). The Plant List. [dostęp 28 listopada 2015].
  4. D. J. Mabberley: The Plant-book: A Portable Dictionary of the Vascular Plants (Second Edition). Cambridge University Press, 1997, s. 485. ISBN 978-0-521-41421-0. (ang.)
  5. a b c d e Neostenanthera (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 28 listopada 2015].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Neostenanthera: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Neostenanthera Exell – rodzaj roślin z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Według The Plant List w obrębie tego rodzaju znajduje się 5 gatunków o nazwach zweryfikowanych i zaakceptowanych, podczas gdy kolejne 2 taksony mają status gatunków niepewnych (niezweryfikowanych). Występuje naturalnie w Afryce i Ameryce Południowej. Gatunkiem typowym jest N. hamata (Benth.) Exell.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL