dcsimg
Image de Pucciniastrum sparsum (G. Winter) E. Fisch. 1904
Life » » Fungi » » Basidiomycota » » Pucciniastraceae »

Pucciniastrum sparsum (G. Winter) E. Fisch. 1904

Pucciniastrum sparsum ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Pucciniastrum sparsum (G. Winter) E. Fisch. – gatunek grzybów z typu rdzowców (Pucciniales)[1]. Grzyb mikroskopijny pasożytujący na świerku pospolitym i mącznicach[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pucciniastrum, Pucciniastraceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1881 r. H.G. Winter, nadając mu nazwę Melampsora sparsa. Obecną, uznaną przez Index Fungorum, nazwę nadał mu E. Fisch w 1904 r.[3]

Synonimy[3]:

  • Melampsora sparsa G. Winter 1881
  • Thekopsora sparsa (G. Winter) Magnus 1905

Cykl życiowy i morfologia

Jest to pasożyt dwudomowy i rdza pełnocyklowa, wytwarzająca wszystkie typowe dla rdzowców rodzaje zarodników. Na świerku pospolitym (Picea abies) powstają spermogonia i ecja (świerk jest żywicielem ecjalnym), na roślinach z rodzaju mącznica (Arctostaphylos) uredinia i telia (są to żywiciele telialni)[2].

Spermogonia i ecja powstają pod skórką liści[4]. Ecja pomarańczowe, w rzędzie na igłach świerka, które w miejscu ich występowania ulegają chlorozie. Ecjospory pomarańczowe, o rozmiarach 21–32 × 18–25 μm, gęsto brodawkowane, z wyjątkiem jednej wąskiej gładkiej strefy. Uredinia na dolnej stronie liści modrzewnicy. Znajdują się pod naskórkiem liści, który pełni rolę perydium. Po dojrzeniu urediniospor naskórek pęka i urediniospory wydostają się na zewnątrz. W miejscu występowania urediniospor na skórce liścia powstają plamki o barwie od żółtej do czerwonej. Urediniospory cienkościenne, o powierzchni z rzadko rozmieszczonymi kolcami. Teliospory powstają w rzędach pod kutykulą[2].

Występowanie

Jest monofagiem w stosunku do żywicieli ecjalnych i telialnych. Spermogonia i ecja obserwowano tylko na świerku pospolitym, uredinia i telia na dwóch gatunkach mącznic: mącznica lekarska (Arcyostaphylos uva-ursi) i Arctostaphylos alpinus[2]. W piśmiennictwie polskim do 2003 r. podano dwa przypadki występowania tego patogena na mącznicy lekarskiej[5].

Przypisy

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2019-03-30].
  2. a b c d Plant parasites of Europe (ang.). [dostęp 2018-03-29].
  3. a b Species Fungorum (ang.). [dostęp 2018-03-30].
  4. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  5. Wiesław Mulenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska: A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski. Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-75-4.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Pucciniastrum sparsum: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Pucciniastrum sparsum (G. Winter) E. Fisch. – gatunek grzybów z typu rdzowców (Pucciniales). Grzyb mikroskopijny pasożytujący na świerku pospolitym i mącznicach.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL